Hasiči v noci evakuovali seniory v Mníšku

Foto: HZS Řevnice
Foto: HZS Řevnice

V rámci prověřovacího cvičení integrovaného záchranného systému okresu Praha – západ hasiči evakuovali 61 osob z Domova pro seniory „Pod Skalkou“ v Mníšku pod Brdy.
Na místo přijely jednotky HZS Středočeského kraje ze stanic Řevnice a Dobříš s výškovou technikou a jednotky SDH Mníšek pod Brdy, Stříbrná Lhota a Jíloviště. Dle námětu došlo k požáru v technickém zázemí, při kterém zplodiny hoření imitované vyvíječem kouře pronikly do hlavní budovy, kde došlo k přímému ohrožení ubytovaných seniorů. Proto museli být evakuováni. Požár zaznamenala elektronická požární signalizace, která upozornila pracovníky budovy. Ti pak zavolali na tísňovou linku, zahájili evakuaci a začali svolával kolegy mající volno.

Kromě hasičů se na cvičení podílely Záchranná služba Asociace samaritánů České republiky, městská policie a členové krizového štábu města. Povolána byla i týmu posttraumatické péče řevnické stanice. Celkem zasahovalo 36 hasičů a 7 dalších členů záchranných složek.

Pracovníky domova a zasahujícími hasiči bylo evakuováno 61 osob, z toho 18 imobilních seniorů na lůžkách nebo evakuačních podložkách a 7 vozíčkářů. Evakuace celé hlavní budovy skončila za 35 minut od vyhlášení poplachu, první jednotka přijela za 11 minut. Vlastní požár údržbářské dílny byl úplně zlikvidován po 22 minutách od odhlášení události.

(red)