Fotograf Kapusta: Když jsme dojeli domů, už nás měli za mrtvé

Milan Kapusta

DOBŘICHOVICE – Beseda nazvaná Tatry a Slovenský kras optikou Milana Kapusty se koná 5. prosince v 18 hodin v sále Dr. Fürsta v Dobřichovicích. Vítáni jsou všichni milovníci přírody, hor, krasu i skalniček.

Milan Kapusta se narodil v Rožňavě a k focení se dostal díky horolezectví, s nímž začal v roce 1977. Jeho fotografie získaly ceny v mnoha soutěžích doma i v zahraničí.

Pane Kapusto, uvidíme na besedě snímky známé i nějaké zbrusu nové? 

Ano, budou nové i starší. 

Co kromě hor rád zachycujete?

Zejména právě hory. V poslední době jsem fotil také sakrální objekty z památek UNESCO do mé knihy Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia. Vyšla koncem roku 2023.

Jak dlouho se své hlavní profesi věnujete?

Fotografuji od roku 1983, předtím jen příležitostně. Od roku 1994 jsem až do odchodu do důchodu v roce 2023 pracoval jako fotoreportér pro TASR – Tlačovou agentúru Slovenskej republiky. 

Co je při této činnosti nejdůležitější? Co musí dobrý fotograf umět?

Je to různé, podle tématu a charakteru práce. Práce fotoreportéra (novinářská fotografie) si žádá něco jiného než krajinářská fotografie, ačkoliv jsou tam i společné věci.

Vybavíte si nějakou zajímavou vzpomínku?

Náš společný horolezecký výstup na pik Kirova (Pamír, 1987) s Tomášem Haberlandem, který byl velmi dobrodružný. Na vrchol pik Kirova 6 372 m n. m. jsme sice nevystoupili kvůli zhoršení počasí, ale vylezli jsme těžké úseky pilíře jako první po prvovýstupcích. Absolvovali jsme tam od 29. 7. do 6. 8. 1987 několik bivaků ve spacích pytlích, ale bez stanu. Nestihli jsme odchod ostatních horolezců ze základního tábora na cestu domů. A tak, když jsme se domů konečně dostali, překvapili jsme. Už nás měli za mrtvé. Rozneslo se, že jsme zůstali na Pamíru nahoře na kopci.