Festival Porta zná své letošní vítěze

Aleš Petržala. Foto: archiv

Uplynulý víkend byl v řevnickém Lesním divadle ve znamení folkové a country muziky. Od pátku do neděle se tu konal 51. ročník oblíbeného festivalu Porta.

Vystoupili na něm  mimo jiné František Nedvěd, Poutníci, Věra Martinová, Petr Kocman, Petr Bende, Voxel nebo Ivo Jahelka. Největší nával návštěvníků zažilo divadlo v sobotu večer při vystoupení Tomáše Kluse.

Během tří horkých dnů se na pódiu Lesního divadla i na semifinálové scéně pod lesem střídali známí hosté se začínajícími muzikanty, kteří letos znovu soutěžili o sošku Porty. Na konci se pak z vítězství radoval Aleš Petržela, který si odnesl Interpretační Portu. Na druhém místě skončila kapela Isara a třetí místo získal Mike Fojtík a přátelé. Zvláštní ocenění poroty si vysloužila kapela Vilém Spilka Quartet. Autorskou Portu vyhrála píseň O tramvajích od Meldy.

Letošní Porta byla opět výjimečná, protože se slavilo jejích deset let v Lesním divadle. Při této příležitosti byl rozkrájen dort od Moniky Kopecké z Řevnic, křtilo se také nové dvoucédéčko Porta slaví 50, plné písní držitelů Port uplynulých ročníků. Atmosféru festivalu si pochvalovali nejen návštěvníci, kterých i díky Tomáši Klusovi dorazilo opravdu hodně, ale také hosté a soutěžící. „Byla to pecka, úplně skvělé. Je tady krásné prostředí, diváci byli úžasní,“ pochvalovali si členové kapely Light & Love, kteří na Portu přijeli poprvé a tak trochu se vymykali žánru festivalu, což je ovšem záměr. „Hudba má lidi spojovat a je jedno, jaký druh hudby to je. Nová doba má nové cesty a my máme úkol je k nám a našim divákům přivést,“ řekl jeden z hlavních organizátorů Jiří Vondráček.

Padesátá první Porta se opravdu povedla. Zaplněné Lesní divadlo zažilo krásný hudební víkend.

(lh)