Při stávajících cenách pevných paliv vychází toto topení levněji než topení plynem či elektřinou.
Dřevěné brikety jsou vyráběny z čistých surovin bez přidávání příměsí a pojiv. Velmi dobré soudržnosti materiálu je dosaženo působením velmi vysokého tlaku a teploty.
V čem se dřevěné brikety spalují a jak s nimi topit?
Dřevěné brikety jsou vyzkoušené v kachlových kamnech, uzavřených i otevřených krbech, zahradních grilech a také v kotlích ústředního topení. Při topení dřevěnými briketami platí zásada zaplňovat spalovací prostor maximálně do jedné poloviny, protože při hoření zvětšují objem až o 100 %. Vysoké energetické hodnoty dřevěných briket nejlépe umí využít kotle na dřevoplyn, ve kterých se palivo nejprve zplyňuje a teprve potom se plyn spaluje s účinností až 90 %.
A navíc: Popel z ekobriket může sloužit jako minerální hnojivo pro vaši zahrádku nebo trávník.
Jak dřevěné brikety skladovat?
Doporučujeme je chránit před vlhkostí ukládáním na dřevěné podlážky nebo palety v suchém skladu – pak mají prakticky neomezenou skladovatelnost.
Jaké jsou druhy dřevěných briket?
Kůrové brikety noční
Jsou to nejdéle hořící ekobrikety, charakteristické tmavě hnědou až černou barvou stromové kůry a nejvyšším možným slisováním. Oproti dřevěným briketám hoří a žhnou až dvojnásobně dlouhou dobu – jsou to ekobrikety „na noc“. Vhodné jsou do všech topidel, včetně krbů a kamen.
Dřevěné brikety Hard
Tyto brikety vyrobené ze suchých hoblovaček převážně z tvrdého dřeva s obsahem kůry jsou charakteristické tmavou barvou a otvorem uprostřed pro snadnější zátop a rychlejší prohořívání. Jsou určeny pro rychlé vytopení studených objektů, jako jsou víkendové chaty a chalupy, pro celodenní topení a udržování stabilní pokojové teploty.
Dřevěné brikety borovicové
Dřevěné brikety vyrobené ze suchých hoblovaček z měkkého dřeva (převážně borovice) jsou charakteristické světlou barvou dřeva, vysokou výhřevností, plným průřezem a větším slisováním, což z nich činí klasické ekobrikety se střední dobou hoření. Plné ekobrikety déle hoří.
RUF – brikety z měkkého dřeva
Surovinou pro výrobu těchto briket bývají suché hoblovačky z měkkého dřeva (smrk, modřín). Jsou charakteristické světlou barvou, vysokou výhřevností a plným průřezem. Jedná se o ekobrikety s nejmenší dobou hoření. Jsou nejvhodnější pro celodenní intenzivní topení a roztápění v menších spalovacích prostorech.