E-mail, kontakty a kalendář podle Outlook.com

DZ_06_2013.inddMinule jsme si představili komplexní služby, které nabízí Microsoft pod hlavičkou Outlook.com. Dnes se podíváme na zoubek konkrétně e-mailu, kontaktům a kalendáři.

Většina lidí používá pro přístup k e-mailu internetový prohlížeč, který je součástí všech moderních operačních systémů. Toto webové rozhraní má služba Outlook.com velmi vyspělé. Kromě klasických ikon pro práci se zprávami pomocí myši můžete použít i klávesové zkratky (například n – nová zpráva,
r – odpovědět, Shift + r – odpovědět všem). Práce s e-mailem je pak o něco svižnější. Seznam klávesových zkratek naleznete na stánkách nápovědy.

Zprávy je možné třídit do složek a podsložek a lze jim přiřadit štítky. Třídění se dá provést ručně nebo s přednastavenými filtry. Můžete si třeba nastavit filtr pro obchodní nabídky, který zprávy přesune do určité složky a po nějaké době smaže. Je možné si zadat i prioritní zprávy, jež se vždy ukážou na začátku seznamu.

Kontakty se zobrazují v centru „lidé“, stačí kliknout na šipku vedle nadpisu Outlook v horní liště a z nabídky vybrat. Kontakty lze přidávat jednotlivě pod tlačítkem „nový kontakt“, případně je synchronizovat s dalšími službami, jako je Facebook, Twitter, nebo dokonce konkurenční Gmail. Podle těchto služeb se dají i třídit, pokud máte příliš mnoho přátel na Facebooku, můžete si klepnutím na ikonu „ozubeného kolečka“ zobrazit pouze ručně přidané kontakty.

Dnes již téměř nepostradatelnou službou je Kalendář. Samozřejmostí je organizace schůzek a ostatních denních činností. Je možné si přidat další kalendáře, třeba zvlášť pro rodinné a pracovní záležitosti. Oblíbený je narozeninový kalendář, který vám připomene narozeniny přátel uložených v kontaktech (pokud tam samozřejmě toto datum uvedete). Jsou vydávány také přehledy státních svátků pro různé země.

Svůj kalendář můžete sdílet se členy rodiny nebo přáteli, kteří tak mají přehled, kdy zorganizovat akci, na níž nesmíte chybět.

Zprávy, kontakty i kalendář samozřejmě nemusíte zobrazovat pouze přes web, pokud je chcete mít „offline“ ve svém počítači, můžete využít jakýkoli program, který umí synchronizaci přes Exchange. Pro operační systém Windows je zde Windows Live Mail, případně desktopový Outlook, který je součástí balíčku Microsoft Office.

Pokud vlastníte chytrý telefon, můžete si vše synchronizovat i do něj. Aplikace jsou k dispozici pro iPhone, Android a samozřejmě i Windows Phone.

V příštím dílu si představíme Skydrive a Office Web Apps, což je cloudové úložiště a kancelář na webu. iMHO