Krajina kolem Berounky je pořád hezká

DZ_06_2013.inddNení to tak dávno, co jsem projížděla městy a vesnicemi kolem Berounky a viděla jsem jen pár nových domů.

Rozsáhlejší výstavba na jednom místě v našem regionu je více vidět až v posledních deseti letech. A není to vždycky špatné.

Obce kolem Berounky a v blízkém okolí můžeme rozdělit na klasické vesnice (Hlásná a Zadní Třebaň, Karlštejn, Lety, Svinaře, Všenory) a městečka (Černošice, Dobřichovice a Řevnice). Dalo by se říci, že developery lákají spíš města než vesnice, a je to vidět i na zdejší výstavbě.

V předešlých letech se toho na našich vesnicích nemění tolik jako ve městech. Konkrétně Dobřichovice a Černošice v části Vráž jsou příkladem toho, jak může město vypadat moderně, a přitom se nezničí jeho duch. A že se to podařilo, je zásluha právě developerských společností. I když samozřejmě ne všechno je úplně perfektní.

Centrum Dobřichovic

Lidé, kteří navštívili Dobřichovice před rokem 2000, by se dnes asi divili. Když procházíte centrem Dobřichovic, je hodně znát, že se tady v posledních letech pilně pracovalo. Na malém prostoru vzniklo během uplynulých roků několik bytových komplexů, které slouží nejen pro bydlení, nacházejí se tady také lékaři, banka, pošta, kavárna nebo nejrůznější obchody.

Palackého náměstí je spojeno ulicí 5. května, kde byla vysázena zeleň, s nově zrekonstruovaným parkem i místním zámkem, na druhou stranu vede cesta k lávce přes Berounku, opět kolem nově vybudovaných bytových domů. Jakýmsi centrem celého prostoru je bytový dům Berounka, rohová dřevěná stavba, která nahradila staré domy v ulici
5. května. Tento i některé další domy jsou dílem společnosti DOB-Invest. Jediné, co mi trochu vadí, je velké množství aut, která parkují přímo na náměstí. Jinak to ale asi vyřešit nešlo.

Centrum Černošice

Dalším výrazným a zvláštním prostorem v našem regionu je část Černošic – Vráž. Na kopci tady vyrostlo celé malé městečko, nazvané Centrum Černošice, developerský projekt společnosti IBS–Rokal. Přiznávám, že mně se to líbí. I tady najdete byty (s výhledem na Prahu, brdské lesy a do údolí řeky Berounky), restauraci, kavárnu, banku, lékaře nebo obchody. Domy na Vráži ladí s úpravou náměstí i okolí. Jediná nevýhoda je v tom, že lidé se tady neustále pohybují na silnici, která je poměrně frekventovaná.

Na toto centrum letos navazuje další projekt stejné firmy:  Terasy Černošice. Jedná se o třípodlažní bytový dům se společnou zahradou v bezprostřední blízkosti obchodu Tesco.

Menší obce bez projektů

Menší obce, jako je Zadní nebo Hlásná Třebaň, mají trochu odlišný ráz, i proto tady nejsou žádné výrazné stavby. Což ovšem neznamená, že je to špatně. Sem by se takové domy ani nehodily. Centrum tu není velké, jen náves a kolem starší (i opravené) domy, na okrajích jsou pak chatové a rekreační oblasti. Tyto obce nemají moc vlastních pozemků, které by mohly developerům prodat, takže se tu výstavba neplánuje. „V naší obci žádné velké developerské projekty nemáme. Pouze jeden malý s pěti rodinnými domy, ale ne příliš úspěšný. Náš územní plán stanovil rozvojové plochy, kde je možné stavět rodinné domy. Určil také plochy rekreačních objektů, které lze přestavět na domy. Obec nevlastní žádné pozemky v rozvojových plochách. Veškerá současná výstavba je individuální,“ uvedl starosta Hlásné Třebaně Vnislav Konvalinka. Většina území této obce leží v CHKO Český kras, čímž je ovlivněna také architektura domů. „Možná, že i z tohoto důvodu se u nás další developeři neobjevují. Když vidím satelitní městečka kolem Prahy, je to dobře,“ dodal Konvalinka.

Zadní Třebaň také mnoho pozemků nemá, vlastní jen jednu louku, která se nachází pod lesem směrem na Halouny. Tady je plánována výstavba domů, obec však bude pozemky prodávat sama bez developerů, aby získala peníze na financování kanalizace a vodovodu.

Také ve Svinařích se developerské projekty nedělají, pouze ve třech případech připravila pozemky k výstavbě realitní kancelář. Obec má v platném územním plánu stanoveny plochy, kde lze stavět, a 95 % ploch jsou soukromé pozemky, samotná obec má v současné době k prodeji pět plně zasíťovaných parcel. „Zkušenosti s developery nemáme žádné a domnívám se, že to nikomu nevadí. Myslím, že to tady ještě není tak hrozné jako jinde v okolí Prahy. Což je plus,“ řekl svinařský starosta Vladimír Roztočil.

Lucie Paličková