Džínový svět Františka Matouška je k vidění v Praze

Foto: Galerie Václava Špály
Foto: Galerie Václava Špály

Před lety se do Všenor přestěhoval malíř František Matoušek, jehož díla tvoří džínovina domalovaná akrylovými barvami. Od pátku 27. ledna vystavuje v Galerii Václava Špály v Praze.

Expozice Františka Matouška s názvem „Blue jeans“ bude v galerii ke zhlédnutí do 12. března 2017. Autor je malíř, člen umělecké skupiny Luxsus. Pracuje velmi zvláštními pracnými technikami. Vytrhává džínovinu a základní rozvržení domalovává akrylovými barvami. Nehet palce levé ruky s oblibou používá jako miniaturní paletu. Na pražské výstavě Mrtvé duše byly jeho umělé květiny polepené tisíci drobných korálků.

„Dosud jsem pracoval většinou s vnitřní stranou rifloviny (rubovou). V posledních obrazech jsem začal z druhé strany, lícní. Tedy z té, která je vidět, má-li člověk na sobě něco z džínoviny a která je různě ošoupaná, obnošená nebo děravá. Podepisuje se na ní čas. V těchto ošoupancích, odřeninách apod. vidím mraky, oblohu, vodní hladinu, nebo světlo a stín na něčím obličeji. Podobně jako můžeme vidět, nebo si představovat mraky, krajinu či cokoliv, když pozorujeme kresbu let na dřevěné skříni, nebo třeba strukturu OSB desky,“ poznamenal ke své výstavě Matoušek.

Prozradil také, že „Blue jeans“ je poslední výstava, na které vystavuje jako František Matoušek. Další bude pod jménem Francis de Nim. Více informací o autorovi i galerii najdete zde.

(red)