Dřevěný kříž připomíná bájnou Kazi

Dnešní pěší výlet vás zavede do výšek. Projdete se nad přírodním parkem Hřebeny a shora se zadíváte na řeku Berounku. Kromě nádherných výhledů do krajiny se spojíte také s trochou dávné české historie.

Jak už jste asi poznali, tentokrát se vydáte ke Kazínu. V Jílovišti projdete Příjezdní ulicí, která vede od dálnice D4, pokračujete kolem Srba servisu a zahradnictví Cvrček směrem k chatové oblasti nad řekou. Nejdříve vás čeká asi osm set metrů mezi poli, tam už jsou první chaty a vchází se do lesa. Po dalších čtyřech stech metrech vás přivítá první vyhlídka (Jíloviště). Výhled na Berounku, Mokropsy a železniční most zakrývá pár stromů, ale i tak je to moc pěkná podívaná.

Na počest Krokovy dcery
Lesní cesta pokračuje od vyhlídky směrem doprava. Asi sto metrů odtud jen pár týdnů stojí nový dřevěný kříž, který vytvořili sochaři Jaroslav a Jiří Bímovi. Slavnostně ho vysvětili 13. ledna a jmenuje se Vzpomínka na Kazi, sestru Libuše a Tety. Tyto tři kněžny, stejně jako jejich otec Krok, sice nejsou historicky doložené postavy, ale v českých národních pověstech mají nezastupitelné místo. Psal o nich totiž slavný Kosmas ve své kronice. Podle pověstí si Kazi svůj hrad Kazín vybudovala nad řekou Berounkou, snad někde blízko tohoto dřevěného kříže.

Nejstarší Krokova dcera prý byla moudrá žena, dokonce snad vědma, bylinkářka a léčitelka, podle Kosmy uměla čarovat a věštit tak, že „svým znamenitým slovem a kouzlem žehnání přinutila často i sudičky ke své vůli, a vracela život tam, kde již unikl posledním dechem“. Proto je do kříže vytesáno mnoho odkazů z různých dob k symbolům mystérií: slovanská hvězda, egyptská hlavice, platonské těleso, gotické symboly a kříž francouzských compagnons.


Hladká skála a Humensko
Až se pokocháte atmosférou místa (v případě teplejšího počasí můžete i posedět na lavičce u kříže), popojděte dalších sto metrů k Hladké skále. Odtud se s oblibou vydávají na svůj let paraglidisté, ale díky nezapomenutelnému výhledu ho vyhledává také mnoho výletníků. Na plošině skály nejsou stromy, a tak se před vámi krásně rozprostře údolí Berounky s železničním mostem i celé Mokropsy a Černošice.

Další zastávkou bude hradiště Humensko, vzdálené necelý kilometr. Lesní cesta trochu klesá, a tak sestupujte opatrně až k uměle vytvořenému valu, který býval během národního obrození mylně považován za mohylu kněžny Kazi. Opevnění tu sice kdysi bývalo, ale jeho stáří není známo. Podle archeologických nálezů bylo toto místo osídleno od neolitu. Sestupovat začněte ještě před navezenou hradbou, a to vpravo po zahloubené cestě k řece, až dojdete skoro k její hladině.

Kazínská skála
Po úzké pěšince kolem řeky se dostanete až pod kazínskou skálu, která ční do výšky 40 metrů a od 19. století se jí říká Kazín. Název má samozřejmě spojitost s kněžnou Kazi a lidovou pověstí. Kdysi tu stála středověká tvrz, už roku 1467 vedena jako rozbořená, což při svých výzkumech dokázal archeolog Jan Axamit. Od něj také víme, že staroslovanské hradiště bájné kněžny Kazi tady nikdy nebylo. Pohled na skálu zdola ovšem i tak stojí za návštěvu.

Od kazínské skály se můžete vydat buď zpátky na Jíloviště, což je 2,7 kilometru, nebo pokračovat do Mokropes, kde se napojíte na žlutou turistickou trasu a ta vás po dvou kilometrech zavede k lipenecké lávce a nádraží v Černošicích.

Praktické informace

  •       Pěší trasa měří celkem 2,7 km: Jíloviště – vyhlídka Jíloviště (1,2 km) – kříž Kazi (100 m) – vyhlídka Hladká skála (100 m) – hradiště Humensko (900 m) – kazínská skála (400 m) + nádraží Černošice po žluté (2 km).
  •       Trasa je schůdná za jakéhokoliv počasí. V zimě si ale dejte pozor, ať u vyhlídek a při sestupu neuklouznete na sněhu nebo ledu. S opatrností se dá trasa jet na kole, s kočárkem ji nedoporučujeme.
  •       K cíli můžete vyrazit také z Všenor. Nejkratší cesta od nádraží Všenory vede ulicí U Silnice a poté osadou Montana ulicí K Cihelně, na jejímž konci se nachází pomník Františka Másílka. Od něj je to po lesní cestě vzhůru k první vyhlídce zhruba 800 metrů. A pokud máte rádi dlouhé procházky, z všenorského nádraží se dá dojít na Jíloviště také po zelené turistické značce a odtud už dříve popsanou cestou k vyhlídkám.