Dobřichovické kulturní léto 2024 zahájí komedie Švédský stůl

Naši furianti Foto: z archivu DDS

DOBŘICHOVICE – Začátkem června se malebné dobřichovické zámecké nádvoří stane, již po šestnácté, dějištěm velkého divadelního, hudebního a filmového svátku, Dobřichovického kulturního léta. Pořádá ho místní Dobřichovická divadelní společnost (DDS). Významnou novinkou je skutečnost, že Dobřichovickému kulturnímu létu udělil záštitu prezident České republiky Petr Pavel.

Léto bude zahájeno 7. června ve 20 hodin premiérou představení Dobřichovické divadelní společnosti Švédský stůl v režii uměleckého dua KUNA. Krátká hra dobřichovického souseda – dramatika, režiséra a dramaturga Davida Drábka nese podtitul tragédie o třech chodech. V hlavních rolích uvidíte Jiřího Šafránka, Jana Seidela a Lucii Kukulovou. Další reprízy budou vždy dvakrát za den 8. a 9. června v 17 a ve 20 hodin.

V neděli 16. června v 19 hodin se v bistru U Věže představí dámská vokální skupina Cabinet se svým koncertem nazvaným Refresh Cabinet Concert. Po delší pauze způsobené covidovým „vykolejením“ se vrací se staronovým repertoárem převážně v rytmu swingu a také s novými zpěvačkami. Dámy si přizvaly i své muzikantské kamarády Vojtu Uhlíka, Dušana Navaříka, Sašu Skutila a možná i další.

Ve dnech 20. – 23. června vždy ve 20 hodin se opět setkáte s úspěšným představením loňského léta DDS a Dětského divadelního souboru Kukadýlko Naši furianti. Zpracování známé hry Ladislava Stroupežnického z roku 1887 se v loňském roce setkalo s úspěchem a chválou ze strany diváků i odborníků. V režii uměleckého dua KUNA s živou hudbou a zpěvy v úpravě Zdeňka Dočekala hrají a zpívají Jiří Šafránek, Jan Seidel, Alexandr Skutil, Jiří Geissler, Lucie Kukulová a další.

Naši furianti Foto: z archivu DDS

Radůza – zpěvačka, multiinstrumentalistka, skladatelka, textařka a spisovatelka, která kdysi začínala s převážně bluesově zabarveným repertoárem na ulici, dnes komponuje scénickou i filmovou hudbu, píše texty a písně pro sebe i jiné interprety. V roce 2023, kdy slavila své kulaté životní jubileum, vydala dvojalbum nazvané Bylo nebylo, které obsahuje výběr nejúspěšnějších písní, jež složila v průběhu dosavadních třiceti let své hudební dráhy. Radůze vyšlo třináct sólových alb, dvě koncertní DVD, jeden soundtrack, tři audioknihy a získala tři prestižní ceny Anděl. Přijede 29. června. Koncert začíná ve 20 hodin.

Biograf pod širým nebem se bude promítat 2., 9., 23. a 30. července ve 21.30 hodin. V letním kině uvidíte tyto čtyři filmy – Tady Havel, slyšíte mě?, Oppenheimer, Tancuj Matyldo a Podraz.

Populární talkshow (Vý)letních 7 pádů Honzy Dědka, se tentokrát odehraje v podmanivých kulisách dobřichovického zámku. Můžete se těšit na 100 minut nepřerušené zábavy ve společnosti hvězdných hostů a samozřejmě také moderátora, který dokáže navodit bezprostřední a zároveň příjemně uvolněnou atmosféru. 8. července ve 20 hodin.

Divadlo Triátr představí 3. července ve 20 hodin seminární cvičení s hrou pana Williama Shakespeara nazvané HAPRDÁNS neboli HAmlet PRinc DÁNSký ve zkratce, zkrátka méně známá verze známého příběhu, ve kterém by tragédie měla přijít zkrátka. Autorem této slavné hry je Ivan Vyskočil.  Hrají František Špaček, Barbora Špačková a Andrea Kautzká.

V bistru U Věže zažijete 10. července ve 20 hodin originální scénické čtení Zápisky z cest, které tvoří skládanka postřehů a fejetonů z cest tří hereček divadla MALÉhRY – Barbory Seidlové a Nikoly a Daniely Zbytovských. Tři umělkyně, které zvládají nejen hrát divadlo, ale i psaní a vydávání knih.

Zápisky z cest Foto: z archivu souboru

Koncert hudební skupiny Vltava se chystá 12. července ve 20 hodin. Vltava je jednou z nejosobitějších českých hudebních skupin a současně oblíbenou stálicí klubových i festivalových pódií. Pestré skladby plné obrazů a nakažlivé hudební energie spolehlivě zasahují posluchače všech generací. Koncertní program se opírá o známé skladby kapelové historie a současně představuje nejnovější písně z aktuálního alba „Spass muss immer sein“, díky kterému byla Vltava nominována v Cenách Anděl 2022 na Skupinu roku.

Vltava Foto: z archivu kapely

V neděli 14. července ve 20 hodin v bistru U Věže zahraje a zazpívá Lucky Jam – koncert Pocta Haně Hegerové. Písně z repertoáru Hany Hegerové představí legenda jazzrockové kytary Zdeněk Fišer, který s paní Hegerovou hrál 33 let, dále Luděk Havel a František Otakar Kukula. Zpívá Lucie Kukulová.

I letos přijede Divadlo Na Jezerce. Zahraje celkem čtyři hry. 15. července ve 20 hodin uvede premiérovou komedii Bylo nás pět (tenkrát). Humoristický román Karla Poláčka Bylo nás pět upravil režisér Petr Vacek pro Divadlo Na Jezerce do podoby divadelní hry. Hrají: Jan Čenský, Petr Čtvrtníček, Jan Hrušínský, Václav Tobrman, Patricie Pagáčová, Ondřej Kavan, Jan Řezníček, Martin Leták, Johana Jedličková. Čeněk Jirsák: „Pánové, mám prima hřích! Musím hned ke svatý zpovědi.” Přijďte se podívat, o jaký hřích se jedná.

Další úspěšnou „jezerkovskou“ komedii Mnoho povyku pro lajk hraje Divadlo Na Jezerce 16. července ve 20 hodin. Divadlo Na Jezerce varuje – sociální sítě způsobují závislost! Mají sociální sítě negativní vliv na lidstvo? Jsou mladí labilnější než jejich rodiče a prarodiče? Alfons Moucha, slavný sochař, bonviván a osmdesátiletý milovník, má jasnou odpověď: ANO! V režii Matěje Balcara hrají Jan Vlasák, Martin Leták, Daniel Šváb, Johana Jedličková, Klára Jandová, Jiřina Daňhelová a Vanda Chaloupková.

I letos představí u nás divadlo svou komedii Pánský klub v režii Matěje Balcara, a to 17. července ve 20 hodin. Komedie o eroticky závislých mužích je terapií pro všechny – zvlášť pro ty, kteří si myslí, že žádnou terapii nepotřebují. Na sezení pro eroticky závislé se seznamuje majitel cykloservisu Eda (Milan Šteindler) s učitelem dějepisu a tělocviku Cyrilem (Michal Stejskal/Dan Šváb), stárnoucím rockerem jménem GIGI (Zdeněk Žák), scenáristou na odpočinku Přemkem (Ruda Starz) a mladým ajťákem Martinem (Martin Leták).

Čtvrtou hrou, kterou nás potěší Divadlo Na Jezerce, je řízná komedie Občan první jakosti. Je o tom, kam až může vést lidská blbost. V rámci živého vysílání televizní talk show se setkáváme s pěticí náhodně vybraných diváků a tak trochu nesmiřitelných názorových oponentů. Ti společnými silami, nebo spíš prostřednictvím neřízených hádek a střetů, hledají hypotetické desatero kritérií a hodnot, na základě kterých by se přidělovalo nebo odebíralo volební právo. Hrají Daniel Šváb, Miluše Šplechtová, Nela Boudová, Kristýna Hrušínská, Libor Hruška, Martin Sitta a Jan Hrušínský. Režie Matěj Balcar. Hraje se 18. července ve 20 hodin.

Divadelní soubor Řevnice – Divadelní studio Iva Tamchyny letos připravuje francouzskou komedii M. Camolettiho Na správné adrese, kterou uvede 19. července od 20 hodin. O co půjde? V pařížském bytě bývalé šantánové hvězdy bydlí pestrá dámská společnost – malířka, klavíristka a její služebná. Všechny čtyři už si poněkud lezou na nervy a touží změnit svůj život. Proto si nezávisle na sobě podají inzerát do novin. Své požadavky však dámy zašifrují do těch nejnutnějších zkratek – řádková inzerce přeci něco stojí. A zájemci se navíc dostaví vždy ve chvíli, kdy příslušná inzerentka není doma…Tato lehce lechtivá komedie je smrští omylů, záměn a trapasů.

V sobotu 20. července ve 20 hodin uslyšíte koncert Epoque Quartet. Multižánrový Epoque Quartet v roce 2024 oslaví 25 let od svého založení. Během této doby si našel pevné místo na české a evropské hudební scéně, výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru. Vyprofiloval se ve špičkový soubor, který je zván ke spolupráci celou řadou skvělých hudebníků z různých odvětví muzikantské branže, namátkou Danem Bártou a Ilustratosphere, kapelami Monkey Business, Tatabojs, Clarinet Factory, Michalem Pavlíčkem, Gregory Porterem, Lenkou Dusilovou, Jiřím Kornem, na poli klasičtějším pak s Dagmar Peckovou, Danielem Hopem či Radkem Baborákem a Adamem Plachetkou a mnohými dalšími.

Epoque Quartet Foto: janprerovsky.com

Divadelní soubor Hostivice 28. července ve 20 hodin představí svou novinku – hru z anglického venkova Jen pro zvané. Manželský pár Harry a Henrietta se maličko nepohodne a manžel jako pomstu vymyslí, že do domu pozve všechny tři matky své ženy, jedna je vlastní, dvě nevlastní – otec Henrietty byl třikrát ženatý. Protože tchyně se nesnášejí a zároveň „bojují“ o svou dceru, je o zábavu v domě postaráno. V režii Jolany Petříkové hrají Oldřich Veselý, Pavla Šramotová/Lucie Pospíšilová, Matěj Jindra, Soňa Křemenová, Pavlína Jonášová/Jana Pospíšilová, Jana Kosová, Jana Hermachová.

Jonáš a tingl–tangl sehraje Divadelní spolek Kašpar 29. července ve 20 hodin. Jde o kašparský remake slavného semaforského představení Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra a jednu z nejslavnějších her divadla Semafor! Všechno jako tenkrát. Písně, vtipy, kostýmy, hudba, neopakovatelné kouzlo tingl-tanglu je zpět. Režíruje Jakub Špalek, účinkují Petr Lněnička, Zdeněk Dočekal, Adéla Zatloukalová, Eliška Bašusová, Iris Kristeková, Pavel Husa, Lucie Flemrová a František Otakar Kukula.

Vstupenky na všechna představení budou k zakoupení již teď online na https://www.divadlodds.cz/kulturni-leto nebo později v Infocentru v Dobřichovicích. Vstupenky na filmy se prodávají na místě.

Zdroj: Kateřina Filla Věnečková, DDS