Diváky na Portě nadchla kapela Jelen i Vojta Nedvěd

Kapela Jelen Foto: Petra Stehlíková

ŘEVNICE – Festival Porta proběhl o víkendu v Lesním divadle v Řevnicích. Tady se konal už po čtrnácté, i když celkově otevřela Porta své brány už šestapadesátkrát. Jde tak o nejstarší open air festival folkové a country hudby v naší republice. A stejně jako vždy sem našlo cestu mnoho diváků, kteří měli možnost poslouchat skvělou muziku.

Na pódiu se od pátečního večera až do nedělního pozdního odpoledne vystřídala plejáda hvězd a slavných osobností folkové hudby s kapelami a písničkáři, kteří soutěžili o letošní sošku Porty. Finalistů, kteří postoupili z oblastních kol, bylo letos celkem patnáct, takže porota měla hodně práce. Soutěž měla letos poměrně vysokou úroveň. První místo a sošku Porty a také Autorskou Portu za text písně Zápasím získala kapela VeHiBa z Brna.

Druhé místo si odnesla známá písničkářka Jana Rychterová a třetí kapela mladých muzikantů s názvem Zkusmeto. Zvláštní cenu poroty vyhrála rytmická sekce Moniky Sonk za instrumentální výkon. Cenu Country radia pak dostal René Matlášek, Cenu ČRo Region kapela Faux Pase Fonet, Cenu SAI Alena Střelečková a Cenu diváků kapela Hřích.

V Lesním divadle udělalo divákům radost mnoho folkových muzikantů, zahrály kapely Marien, Nezmaři, Malina Brothers, Irish Dew, Ponožky pana Semtamťuka, Tomáš Linka a Přímá linka, Jelen a také muzikanti Michal Horák, Tereza Balonová, Vojta Nedvěd s kapelou Tiebreak, loňská vítězná kapela Loes nebo Petr Kocman, který si pozval jako hosta Petru Černockou. Návštěvníky nadchla kapela Jelen, která zahrála i písně inspirované hudbou Michala Tučného, a zaslzeli při písních Brontosaurů a bratrů Nedvědů při vzpomínce na nedávno zemřelého Františka Nedvěda.

Na letošní Portu nepřišlo tolik diváků jako obvykle, ale i tak bylo v Lesním divadle živo. Déšť naštěstí pokazil jen část pátečního večera, ale diváci měli připravené pláštěnky a deštníky a pořádný slejvák přečkali. Jinak počasí přálo a atmosféra byla jako vždy uvolněná a pohodová.

Atmosféru v Lesním divadle vám svými fotkami zprostředkovala Petra Stehlíková.