Jeden strom: V červnu jsme se proměnili v nomády

Šestý měsíc v roce je v Jednom stromě spojen s pobytovými akcemi a putováním. Nejinak tomu bylo letos. Děti ze školky Jednoho stromu a LMŠ Na dvorečku společně vyjely do přírody. Cílem byl penzion Pecák v jižních Čechách, odkud na kolech vyrážely na různé výlety. Místní kraj je pro ně „značka ideál“, bez větších kopců v krásných a rozlehlých lesích, kde nepotkáte živáčka, natož auto. A tak menší i větší „Stromečci a Dvorečci“ poznávali okolí na cyklotoulkách, koupali se v rybníku Vydýmač i v řece Nežárce, spali pod širákem, hráli různé hry, a hlavně si tento čas užívali bez rodičů, jimž se určitě stýskalo. Ale museli to vydržet stejně jako jejich ratolesti.

Starší kamarádi z 1. stupně školy Jednoho stromu strávili společný týden na Vysočině v Lidmani. Putovali tam do pravěku, bojovali o oheň, vypalovali výrobky z keramické hlíny v ohni, mleli obilí mezi kameny a z mouky pak pekli placky, vydali se na hrad Kámen nebo třeba „jen“ psali kroniku, vyprávěli, hráli a četli. A aby to nebylo líto druhostupňákům, vyjeli i oni nejprve na hrad Točník, kam se každoročně vracejí, aby si užili přespání mezi zdmi, jehož stavbu započal Václav IV. Dále absolvovali cyklopuťák od Staňkovského rybníka přes Třeboň do Hluboké nad Vltavou.

Při společných toulkách si děti mohly ověřit vše, co se za celý rok naučily. Samy zařizovaly některé věci, staraly se o sebe, poznaly, jak zvládnou odloučení, diskomfort i fyzickou námahu. My dospělí máme radost, že se nebojí věci zkoušet a že se jim daří vyjednat si pro sebe vše, co potřebují.

Mgr. Alena Laláková, ředitelka škol Jednoho strom

Hledáme

  • Na 2. stupeň Komunitní školy Jeden strom hledáme učitele přírodopisu, chemie, fyziky a IT.
  • Na 1. stupeň ZŠ a LMŠ Na dvorečku přijmeme asistenta pedagoga na úvazek od 2 do 5 dnů.
  • Školka Jednoho stromu má volné místo pro pomocnou sílu do kuchyňky.

Zájemci mohou volat na tel.: 777 258 450 nebo psát na jedenstrom@volny.cz