Dirigent Debashish Chaudhuri získal prestižní cenu Trebbia

Debashish Chaudhuri Foto: z archivu D. Chaudhuriho

ŘEVNICE, PRAHA – Mezinárodní cenu Trebbia 2024 získal letos také dirigent Debashish Chaudhuri z Indie, který žije v Řevnicích. Převzal ji 9. června za „Přínos k dialogu národních kultur“ na slavnostním galavečeru ve Smetanově síni v Obecním domě v Praze.

Galavečer Trebbia je již 22 let jednou z nejprestižnějších mezinárodních akcí na území České a Slovenské republiky. Ocenění se zrodilo v pražském kostele sv. Rocha a je spojené s galerií MIRO, založenou původně v Berlíně v roce 1987. V roce 2000 iniciovala Galerie MIRO vznik Mezinárodní ceny TREBBIA jako výraz poděkování podnikatelům, mecenášům a umělcům napříč všemi uměleckými žánry.

Pane Chaudhuri, získal jste cenu za přínos k dialogu národních kultur. Co to konkrétně znamená?

Přišel jsem do Evropy se snem porozumět klasické hudbě, kterou dělám každý den a budu ji dělat celý život. Ale v průběhu let se tato touha ještě více prohloubila a obohatila, protože jsem si uvědomil, že tu existuje obrovský zájem o indickou kulturu. Ve skutečnosti jsem v průběhu let poznal ještě více o své vlastní kultuře, a to mě přimělo neustále hledat skladby, příležitosti a možnosti, jak prostřednictvím hudby zdejšímu publiku ukázat vlastnosti mého domova v Indii, aby jej mohli také objevit. Navíc díky mně porozumí české hudbě a symfonickému repertoáru lépe i indické publikum. Věřím, že toto ocenění mi bylo uděleno za všechny tyto projekty. Hudba v univerzálním jazyce se může dotknout srdcí a vědomí lidí tam, kam už slova nedosáhnou.

Debashish Chaudhuri Foto: z archivu D. Chaudhuriho

Jaký byl váš první pocit při přebírání ceny?

Musím přiznat, že tentokrát jsem byl součástí publika, na což nejsem zvyklý, a stále v centru pozornosti. Uvědomil jsem si, že mě ve skutečnosti znervózňuje, když nejsem na pódiu! Tam jsem jako doma, ale tentokrát jsem to nebyl já, kdo koncert dirigoval od začátku přímo na pódiu. Uvědomil jsem si, že je to hudba, díky které se cítím bezpečně a která mi dodává sebevědomí, ale tady jsem musel jít nahoru, přijmout cenu a promluvit… Byl jsem tak nervózní, sám jsem tomu nemohl uvěřit! Ale jakmile jsem vstoupil na pódium a obklopil mě orchestr, který velmi dobře znám, okamžitě se vše změnilo a zaplavila mě hluboká hrdost obklopená pokorou. Byl jsem zpátky doma. Na to se přišlo podívat celé publikum v Obecním domě, nádhera. Když jsem cenu přijal, uvědomil jsem si, že zastupuji více než miliardu lidí ve své zemi. Cítil jsem nejen vděčnost, ale myslel jsem také na mnoho lidí, jejichž práce zůstává nepoznaná a které mám v srdci. Věřte mi, že ocenění mi také připomíná odpovědnost, kterou přijímám, a to je docela těžké!

Kdo vám cenu předával?

Cenu předávali dva významní lidé, legendární osobnost operního světa u nás, na Slovensku i ve světě, zpěvačka, pedagožka a Univ. prof. Mgr. art. Eva Blahová, druhým byl významný diplomat a státník, Jeho Excelence Milan Hovorka, který byl dlouholetým velvyslancem České republiky v Indii a byl zodpovědný za dalších šest sousedních zemí. Je to někdo, pro koho jsem měl tu čest osobně pracovat na mnoha speciálních koncertech a turné.

Debashish Chaudhuri Foto: z archivu D. Chaudhuriho

Máte ještě nějaké přání či sen, který se týká hudby?

Mé sny o hudbě se jen obohatily, prohloubily a rozšířily. Takže je nespočet věcí, které bych chtěl v hudbě stále dělat, pořád je co objevovat, vytvářet a naplňovat a čeho dosáhnout. Diskutovat zde by trvalo příliš dlouho. Jedním z největších snů je vzít další Český symfonický orchestr do Indie na další turné!

Jak se vám žije v Česku a konkrétně v Řevnicích?

Dnes už žiji v České republice déle než v Indii. Teď jsou Řevnice můj domov a domov je tam, kde je srdce. Mám je moc rád, byli jsme zde požehnáni dvěma krásnými dětmi. Vzhledem ke své profesi jsem doma kdekoliv, ale abych byl poctivý, jsou to dočasné domovy a vždy se těším, až se vrátím do Řevnic, k nám domů. Víte, dokud jsme nepřišli do Řevnic, nikdy jsem ten pocit neměl.

Debashish Chaudhuri Foto: z archivu D. Chaudhuriho

Podívejte se na slavnostní předávání cen Trebbia, pan Debashish Chaudhuri získá cenu v čase 53:00.