
BEROUN – Projekt Příběhy našich sousedů probíhá již mnoho let. O nejnovějších osudech pamětníků z Berounska se můžete dozvědět na závěrečné prezentaci projektu, která se bude konat v úterý 11. března v 17 hodin v berounském kině.
Tým žákyň deváté třídy ze ZŠ Dobřichovice oslovil pana Petra Zavadila. Jeho příběh žákyně zpracují formou krátkého animovaného filmu, v kterém uslyšíte, jaké bylo dětství prožité na Staroměstském náměstí (vzpomínky na události 1968), také jak pan Zavadil poslouchal rock, měl dlouhé vlasy a jaké problémy kvůli tomu měl ve škole, a také jak to chodilo na vojně u pohraniční stráže. Pan Zavadil byl také kvůli kamarádství s umělci několikrát zadržen a vyslýchán StB, v životě se mu i poštěstilo a několikrát se osobně setkal s Václavem Havlem.
Příběhy našich sousedů se konají v rámci vzdělávacího projektu neziskové organizace Post Bellum a letos se představí pět žákovských týmů ze základních škol a jeden studentský tým ze střední školy. Studenti zpracují životní příběhy pamětníků ze svého okolí, jejichž životy byly významně ovlivněny dějinnými událostmi 20. století. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Černošice, ZŠ Dobřichovice, ZŠ Králův Dvůr – Jungmannova, ZŠ Králův Dvůr – Počaply, ZŠ V Zahradách v Berouně a studentky ze SPgŠ Beroun.
„Žáci a studentky natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla ve formě video reportáže a krátkého animovaného filmu,“ sdělila Anna-Marie Vaňková, koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů Berounsko z Post Bellum.