Den architektury představí vilu Šrámkové nebo sportovní halu

Foto: archiv organizátorů

ČERNOŠICE, ŘEVNICE – Festival Den architektury na přelomu září a října opět otevře veřejnosti historické skvosty, moderní budovy i mimořádné stavby stojící v pozadí pozornosti a láká na objevné výpravy po známých i neznámých místech. Pestrý festivalový program nabízí od 30. září do 6. října přes 300 akcí ve více jak stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku. Mottem letošního dvanáctého ročníku festivalu je Nebourej, transformuj!, a z velké části se tak zaměří na příkladná řešení rekonstrukcí a revitalizací.

Zcela mimořádně budou veřejnosti zpřístupněny rodinné domy od letos zesnulé matadorky české architektury Aleny Šrámkové v Černošicích, kterými provede její spolupracovník Lukáš Ehl. Program také představí jednu z posledních realizací Aleny Šrámkové – soubor architektonickými cenami ověnčený bytových domů Corso v Řevnicích, jenž představí teoretička architektury Radomíra Sedláková. V Řevnicích si také mohou zájemci prohlédnout novou sportovní halu studia Grido architekti těsně před jejím dokončením.

Co a kdy můžete vidět?

ŘEVNICE – CORSO – 1. října 16.00 hodin

Soubor bytových domů Corso v Řevnicích je posledním dílem významné české architektky Aleny Šrámkové a jejích spolupracovníků T. Koumara a L. Ehla. Cecílie, Otýlie, Rudolf, Sylvie a Otakar. Domy – kamarádi kolem jedné veřejné cesty. Je jakýmsi shrnutím její tvorby, jejích přísných, a přesto poetických domů.  Na komentované procházce vně i uvnitř vás provede teoretička architektury Radomíra Sedláková.

Foto: archiv organizátorů

ŘEVNICE – HALA – 2. října 16.00 hodin

Jak vypadá architektura před dokončením? Exkurze na stavbu od autorů ze studia Grido architekti. Vznikne zde krytá herní plocha 45 x 24 m, dva cvičební sály a tribuna. Budovu sousední základní školy s novou stavbou propojuje podzemní chodba tak, aby mohli žáci na tělocvik suchou nohou. Jedná se o stavbu financovanou ze soukromých zdrojů, která však slouží veřejnosti a významně přispívá k dotvoření řevnického školního „kampusu“. S sebou pevnou obuv. Vstup na vlastní nebezpečí.

Foto: Lucie Hochmalová

ČERNOŠICE – VILA – 3. října 14.30 hodin

Vila ve svahu nad Berounkou od Aleny Šrámkové. Komentovaná prohlídka se spoluautory stavby, architekty Lukášem Ehlem a Tomášem Koumarem v rámci sekce Pocta Aleně Šrámkové. Rodinný dům nominovaný na Českou cenu za architekturu byl dokončen v roce 2018. Jeho jednoduchá dispozice je orientována podél výrazného přímého schodiště při jihovýchodní fasádě.

Foto: archiv organizátorů