Co je digitální vysílání

Co je digitální vysíláníOtázky a odpovědi ze světa digitální televize.

CO TO JE HDTV?

HDTV z anglického High Definition TeleVision je televizní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu. Pro srovnání: klasické PAL vysílání má 576 řádků, vysílání ve vysokém rozlišení jich má 1080.

Pro příjem HD programů je nutné mít televizní přijímač s FULL HD rozlišením s interním tunerem nebo externím přijímačem umožňujícím příjem programů v MPEG-4 (buď DVB-T nebo DVB-S).

V našem regionu lze přijímat HD programy prostřednictvím DVB-S služeb SKYLINK nebo CS LINK a výjimečně také prostřednictvím DVB-T z vysílače Praha Žižkov.

UPC A ZMĚNY V ROCE 2010

V současné době je možné přijímat služby SKYLINK nebo CS LINK současně se službami UPC prostřednictvím jedné paraboly s dvojitým konvertorem.

Pravděpodobně již v létě tohoto roku začne UPC vysílat z jiné družice a všichni uživatelé si budou muset přesměrovat anténu. Pokud bude požadován současný příjem SKYLINK nebo CS LINK spolu se službami UPC, bude třeba instalovat další anténu.

Nyní UPC nevysílá žádné HD programy, po přechodu na novou družici se mají HD programy objevit v nabídce.

U SATELITNÍCH PŘIJÍMAČŮ JE NUTNÉ POUŽÍT KARTY. JE MOŽNÉ ZÍSKAT VÍCE KARET PRO VÍCE PŘIJÍMAČŮ ZA JEDEN POPLATEK?

Žádný poskytovatel těchto služeb vícenásobné karty nenabízí. Zpravidla je třeba zaplatit cenu další karty. Do každého přijímače ke každé televizi je třeba vložit samostatnou kartu.

Na trhu existují oficiálně nepodporovaná řešení, která umožňují sdílení karty. Je třeba zakoupit takové DVB-S přijímače nebo příslušenství, které toto sdílení podporují. Poté postačuje skutečně pouze jedna karta.

Tato řešení však mohou být porušením všeobecných podmínek poskytovaných služeb. Domníváme se, že pokud je sdílení karty provozováno v rámci jedné bytové jednotky, neměl by mít s takovým řešením poskytovatel služby problém. Do uzávěrky tohoto čísla se nám ale nepodařilo tuto informaci potvrdit. Autor, redakce ani vydavatel nenese odpovědnost za případné spory vyplývající ze sdílení karty.

MPEG-2 A MPEG 4 – JAKÝ JE ROZDÍL?

MPEG-2 a MPEG-4 jsou dva formáty úsporného uložení digitálních dat. MPEG-2 je starší a velmi využívaný. NovějšíMPEG-4 nabízí výrazně větší kompresi. V České republice většina digitálního vysílání probíhá ve standardu MPEG-2. Postupně se objevují první vlaštovky v podobě vysílání ve standardu MPEG-4, který se prosazuje především jako kompresní standard pro placené programy a pro stanice ve vysokém rozlišení (HDTV). Zatímco při použití MPEG-2 se do jednoho zemského multiplexu vejde jeden program v HDTV, při kompresi MPEG-4 tu mohou být dva až tři.

Pokud uživatel chce sledovat program vysílaný ve formátuMPEG-4, musí televizní přijímač podporovat tento formát. Všechny HD programy, vysílané prostřednictvím technologie DVB-T, jsou v ČR vysílány ve standardu MPEG-4.

CO TO JE MULTIPLEX?

Multiplex je soubor programů, které běží na jednom TV kanále (jedné frekvenci). Pozor, číslo TV kanálu nemá nic společného s číslem programu na TV přijímači. Jeden multiplex (více programů) zabírá v zemském digitálním vysílání stejné místo, jaké potřebuje každý program analogové televize sám pro sebe.

TIME-SHIFTING – K ČEMU JE TO DOBRÉ?

Time-shifting je anglickým spojením pro posun v čase. Při využití této funkce se pořad současně nahrává, ale zároveň lze nahranou část sledovat, přetáčet, pozastavovat. V praxi to lze využít například k tomu, že si uživatel může udělat kdykoli přestávku a za chvíli se ke sledování vrátit přesně v tom okamžiku, kdy odešel. Takto lze velmi elegantně vynechat například reklamní přestávky. Pro využití funkce musí být TV přijímač nebo set-top-box vybaven zpravidla pevným diskem (HDD).

JAKÉ LZE Z CUKRÁKU NALADIT PROGRAMY?

Z vysílače Cukrák vysílají tři multiplexy. Multiplex 1 vysílá na 53. kanálu a nabízí programy ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 SPORT. Multiplex 2 vysílá na kanálu 41 a nabízí programy NOVA, NOVA CINEMA, PRIMA, PRIMA COOL a TV BARRANDOV. Poslední třetí multiplex vysílá na kanálu 59 a nabízí programy Z1 a PUBLIC TV.

(mn)