Problém digitalizace se týká naprosto všech, kteří sledují televizi. Výjimkou snad mohou být pouze uživatelé žijící v obytných domech, kde provozovatel společné televizní antény učinil taková opatření, aby na jednotlivých televizních přijímačích nebylo nutné nic měnit. Ostatní se museli podřídit a zakoupit nová zařízení a antény, aby mohli digitální vysílání sledovat. Ne všichni jsou ovšem s řešením, které většinou na poslední chvíli zrealizovali, naprosto spokojení. Proto jsme se rozhodli únorové hlavní téma věnovat digitalizaci a na mnohé otázky přinést správné odpovědi.
CO SE VLASTNĚ ZMĚNILO?
Evropské státy se dohodly na efektivnějším využití rádiových kmitočtů. U analogového vysílání je to velmi jednoduché, jeden program využívá jeden kmitočet. Pro zjednodušení je každému kmitočtu využívanému pro TV vysílání přiřazeno číslo, tzv. kanál. U digitálního vysílání je v rámci jednoho kanálu možné přijmout více programů. Takovému souboru programů se říká multiplex. Aby bylo možné přijímat digitální vysílání, je třeba mít vhodný TV přijímač nebo zařízení nazývané set-top-box. Digitální pozemní vysílání se zkráceně nazývá DVB-T, z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial.
DVB-T V NAŠEM REGIONU
Jak už bylo řečeno úvodem, náš region pokrývá televizní signál z vysílače Praha Cukrák. Tento vysílač ovšem distribuuje signál nejen pro nás, ale pro celý středočeský kraj. Pro představu zasvěcených, výkon tohoto vysílače dosahuje hodnoty 100 kW. Naladit lze celkem tři multiplexy, a to na kanálech 53, 41 a 59. V současné době lze ve skutečnosti sledovat 11 různých programů, ve standardní kvalitě MPEG-2. Výjimečně lze na některých místech naladit i vysílač Praha Žižkov, který ovšem vysílá výrazně menším výkonem. Výhodou žižkovského vysílače je skutečnost, že některé programy narozdíl od Cukráku vysílá v kvalitě HD (MPEG-4). Dle dostupných informací se o rozšíření počtu nebo kvality programů na Cukráku zatím neuvažuje.
JAKÉ JSOU DALŠÍ MOŽNOSTI PŘÍJMU?
Další možností sledování nejen českých programů je příjem ze satelitu prostřednictvím digitální technologie DVB-S, z anglického Digital Video Broadcasting – Satellite. Oproti pozemnímu vysílání je k využití této technologie kromě vhodného přijímače a antény potřeba také přístupová čipová karta. Kartu lze pořídit pro základní české a slovenské programy za jednorázový poplatek bez dalšího měsíčního paušálu. Za měsíční poplatek je ovšem možné přikoupit další placené programy dle nabídky provozovatele. V České republice nabízí tyto karty společnosti TradeTec, a.s., pod obchodním názvem SKYLINK (www.skylink.cz) a Media Vision, s.r.o., pod značkou CS LINK (www.cslink.cz).
V rámci pravidelného měsíčního paušálu lze sledovat české programy také prostřednictvím satelitní televize UPC DIRECT. Součástí českých programů jsou ale i další placené programy a základní balíček stojí dle aktuální nabídky od 403 Kč měsíčně. Více informací lze nalézt na adrese www.upc.cz.
Další alternativou je služba DIGI TV, kde lze základní balíček získat za měsíční cenu 260 Kč. Dle informací od několika zákazníků této společnosti ovšem v tuto chvíli nefunguje v České republice pružně ani servis, ani instalace nových uživatelů. Další informace naleznete na portáluwww.cz.digi.tv.
Poslední možností sledování českých programů v našem regionu je služba společnosti IMPERIUM TV, s.r.o. Jedná se o speciální provoz kabelové televize DVB-C distribuované pomocí mikrovlnného systému MMDS. Podmínkou je přímá viditelnost na vysílač Rovina. Základní cena sedmi českých stanic je zpoplatněna částkou 150 Kč měsíčně. Informace najdete na adrese www.imperiumtv.cz.
(mn)