Chcete vědět, kdo to byl Kasabubu?

Chcete vědět, kdo to byl KasabubuBydlím mimo Prahu, ale pracuji v centru hlavního města, a tak z práce domů jezdím autobusem ze Smíchova.

Znáte to, na poslední chvíli je třeba honem nakoupit třeba rohlík a něco k němu, aby děti měly zítra svačinu do školy. Nejblíže je supermarket na Andělu. A právě tam jsem onoho večera zamířila. Nedaleko od cíle jsem najednou uviděla zajímavý nápis: Království železnic. Vešla jsem a… Ten večer jsem nenakoupila nic a už vůbec jsem neodjela zamýšleným autobusem…

V kouzelném prostředí, které mě obklopilo, jakmile jsem vkročila dovnitř, jsem zapomněla na celodenní pracovní stres. Houkající vláček projížděl (docela dost svižně) krajinou plnou domečků a kopečků kolem lidiček na malých nádražích a pod vysokými mosty.

Za dobu pobytu v tomto světě jsem začala vnímat pojmy, jako jsou koleje, výhybky, troleje, lokomotivy, vagóny, hytláky, semafory, přejezdy, závory, šturcy, stromy, návěstidla, silnice, křoví, hory, auta, lidi, srnky, kostely a digitální moduly. Hezké, že? To jsou jednotlivé části největšího modelu železnice u nás. Jeho největší rozšíření se ale teprve chystá. Postupně se začne rozrůstat model České republiky, pěkně jeden kraj po druhém.

Zajímavé informace z historie

V Království železnic se ale navíc můžete dozvědět i spoustu věcí z historie kolejové dopravy, uvidět artefakty ze železnice a také prezentaci populární Mašinky Tomáš. Na jedenácti panelech se dozvíte spoustu zajímavostí včetně toho, kdy a kam k nám přijel první parní vlak. Uvidíte unikátní obrazovou dokumentaci, takže nudit se určitě nebudete. A právě tady se dozvíte i to, kdo byl kasabubu a nebo co byla Bardotka.

Celá expozice je umístěna ve dvou patrech blízko metra Anděl, v ulici Stroupežnického 23. Rozrůstat se má každé tři měsíce, takže bude stále na co se dívat. Věřte, máte-li ještě trochu romantiky v duši, výstavu můžete absolvovat všichni – mladí, staří, kluci i holky!

Proč: dobrá zábava, když je venku zima

Kam: Praha 5 – Anděl

Kdy: denně 9 – 21 hod.

Jak tam: metrem a kousek pěšky

Info: www.kralovstvi-zeleznic.cz

Na jak dlouho: podle vašeho volného času