Český Kocourkov hledá sponzora

Český Kocourkov hledá sponzora 1Posedět chvilku s Oldřichem Dudkem znamená nenudit se, smát se a bavit, ale i přemýšlet, co se za mnohdy hořkým humorem skrývá. Jako spisovatele, scénáristu či kreslíře vtipných obrázků ho budete znát, ať už z předlistopadového Dikobrazu nebo humoristických knih. Je také autorem velkého množství televizních a rozhlasových scének a humoristických povídek. Počet jeho kreslených vtipů se pohybuje kolem 5 000. Jako milovník bílého vína si oblíbil nový italský obchůdek s vinotékou v Řevnicích na náměstí.

Kromě psaní knih, televizních a rozhlasových scénářů, jste znám svými kreslenými vtipy. Kresleným humorem také provázíte firemní kalendáře. Je jiné, nebo náročnější, vymýšlet vtipné náměty dnes, než tomu bylo dříve?

Co se satiry týče, tak to jiné bylo. Za vlády komunistů, kterou jste označila cudným slovíčkem „dříve“, byl kreslený humor pečlivě hlídanou disciplínou, protože velmi často v sobě nesl posměšnou šifru, která podkopávala vedoucí úlohu KSČ a vyvolávala mezi kreslířem a národem tiché porozumění, což přivádělo všechny hlídače ideologické čistoty československého tisku k šílenství. Vždycky byli až druzí, kteří kreslený vtip pochopili, ale to už byla tiskovina mezi lidmi, to už si národ kreslený vtip ukazoval ve všech svých hospodách. Dneska nemusíte nic šifrovat, můžete si dělat srandu z jakéhokoliv politika a nic se vám nestane. Jenom přitom nesmíte hajlovat.

Když už jste se zmínil o českých hospodách – myslíte si, že česká hospoda je specifickým místem pro politické diskuze?

To bych řekl – vždyť v Řevnicích je hospoda s názvem „Parlament“. V českých hospodách se vždy mísila a mísí česká tupost s českou chytrostí. A politika v této pospolité pivní žvanivosti je jedním z hlavních témat.

Myslíte si, že se český humor změnil, že se lidé smějí méně, nebo více než tomu bylo před deseti, dvaceti lety?

Češi jsou národem se smyslem pro humor, a to tak, že v každé době. Dokáží se smát i sami sobě. Jako příklad mohu uvést televizní satirické pořady, kdy baviči nelítostně buší do zkorumpovaných a pletichářských politiků svým estrádním humorem a diváci ve studiu padají tou legrací ze židlí. A já si tak říkám – svatá prostoto, čemu se smějete? Své vlastní hlouposti, že jste takové lidi volili?

Píšete a kreslíte specificky pro české čtenáře? Názvy Vašich knih tomu napovídají – Čítanka pro Husákovy děti, Průšvihy firmy Neprakta, Tučňák je taky jenom člověk, Nevšední život záhadná smrt Karla Svobody…

Já bych strašně rád psal a kreslil specificky pro celý svět, ale k tomu bych potřeboval schopného manažera, či lépe – celý tým schopných manažerů. A to stojí peníze. Aby kniha dobyla svět a přinesla peníze, tak ty peníze napřed do ní musíte napumpovat. Dojemný příběh paní Rowlingové, která byla tak chudá, že svým dětem nemohla koupit ani pohádkovou knížku a proto pro své andílky napsala Harryho Pottera, je úsměvnou bajkou a současně promyšleným reklamním tahem, za kterým stály peníze.

Český Kocourkov hledá sponzora 2Kromě kalendářů, našla bych někde sborník Vašich obrázků?

Není to sborník, ale nová humoristická kniha Český Kocourkov, která je hojně doprovázena kresleným humorem. A představte si, zatímco Čítanka pro Husákovy děti vyšla okamžitě, na Český Kocourkov hledám stále sponzora. Je to tím, že Český Kocourkov mydlí naši politickou scénu hlava nehlava zprava doleva, a já si uvědomil, že každý větší sponzor je tak či onak propojen s tou či onou politickou stranou. Tak co by si kvůli nějakému Dudkovi dělal nepříjemnosti…

Pamatuji si na Vaše kabarety pro děti. Nevšední, nápadité, k zamyšlení i pro legraci – dokonce se v ČT občas reprízují. Plánujete ještě nějakou práci jako scénárista či spisovatel pro děti?

Malý televizní kabaret vysílala ČT dlouhých 13 let. Po delším čase se tento kabaret na obrazovce objevil znovu, pod názvem „Kabaret z maringotky“. Tentokrát v provedení mladé scénáristické a herecké generace. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby tento spolek původní půdorys mého Malého televizního kabaretu jednoduše neukradl. Vyvěsil jen nový štít. Tak jsem do ČT napsal, že až těmto mladým, progresivním lidem dojde s Kabaretem z maringotky dech, mohli by natočit své nové původní dílo Vosa Mája. V ČT pro renomované scénáristy spadla Železná opona. Pokud nejste s elitou dramaturgů v příbuzenském či kamarádském poměru, máte smůlu. Z toho důvodu žádnou televizní scénáristickou práci pro děti neplánuji, moje práce pro děti dostane knižní podobu.

Jste první v novém roce, kterého na stránkách zpravodaje zpovídám. Jaký bude rok 2010 z pohledu Oldřicha Dudka? Můžete odpovědět i obrázkem.

Dobře, odpovím tedy obrázkem a přeji zpravodaji DOBNETmnoho čtenářů, a Vám samé vynikající osobnosti pro rozhovory, i když uznávám, že to po rozhovoru se mnou budete mít těžké…

ptala se Barbora Tesařová