Chartista Kamil Černý převzal v Senátu Cenu Václava Bendy

Kamil Miroslav Černý sedící 2. zleva Foto: z facebooku K. M. Černého

ŘEVNICE – Kamil Miroslav Černý z Řevnic získal Cenu Václava Bendy za svobodu, demokracii a lidská práva. Společně například se zpěvačkou Martou Kubišovou, biskupem Václavem Malým nebo spisovatelem Jáchymem Topolem ji převzal v úterý 16. ledna v prostorách Senátu Parlamentu ČR „za úsilí vynaložené v protestních akcích či boji proti totalitním režimům“.

Ceny uděluje Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Kubišová, Malý a Devátý patřili mezi mluvčí Charty 77, tedy občanské iniciativy, která od roku 1977 kritizovala komunistický režim v bývalém Československu za nedodržování lidských práv. Ocenění získali i jejich kolegové Jan Litomiský a Miroslav Lehký, stejně jako další chartista Kamil Miroslav Černý. Slavnostním večerem hosty provedl moderátor Marek Eben.

V rámci letošního jubilejního 15. ročníku bylo oceněno patnáct osobností. Cena Václava Bendy je udělována od roku 2008 osobnostem, které sehrály význačnou roli v boji za obnovu svobody a demokracie Československé republiky v letech nesvobody (1938–1945) a komunistické totalitní moci (1948–1989).

Ocenění Senátu Foto: z facebooku K. M. Černého