Cenu Františka Hrubína získala Jana Štroblová

FOTO: KÚSK
FOTO: KÚSK

V úterý 8. listopadu byla slavnostně vyhlášena cena Františka Hrubína za rok 2016, která se uděluje nejlepšímu středočeskému spisovateli uplynulého roku. Získala ji Jana Štroblová.

Česká básnířka, prozaička, esejistka, překladatelka z ruštiny a dalších jazyků Jana Štroblová je také autorka knížek pro děti a mládež.

Soutěž organizuje Klub pražských spisovatelů za podpory Středočeského kraje a cena je zároveň cenou hejtmana Středočeského kraje. V rámci úterního programu byli představeni i mladí autoři ocenění v přehlídce Studentská Thálie, kteří připomněli Hrubínovo dílo a přidali svou tvorbu.

Slavnostní vyhlášení vítěze probíhá každý rok v jiném městě Středočeského kraje, první ročník proběhl v Nymburce. Ocenění autoři nemusí být středočeskými rodáky, ale měly by v regionu žít a publikovat. Autora vybírá porota složená z literárních historiků, spisovatelů a publicistů, nechybí ani zástupce vybraného města. Cena nemá úzce vymezený charakter, měla by se ale alespoň dotýkat právě díla Františka Hrubína.

„Akce je vlastně oceněním i Františka Hrubína, který byl bezesporu umělcem se širokým záběrem, od překladů prokletých básníků přes zfilmovaná díla po dětský Špalíček. Jsem rád, že jsme podpořili loni první ročník a nyní i ročník druhý,“ ocenil akci radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.