Možná se tomu nechce věřit. Ale až okamžik této skutečnosti přesvědčí. Jinak se na tuto skutečnost může dívat pesimista a jinak optimista. Pro někoho to je propad do temnoty, převážně ve chvíli, kdy nad ním visí povinnost splácet hypotéku či jinou půjčku. Pro jiného je to možnost podívat se, co dalšího život nabízí, a pokusit se zaklepat na dveře, které znamenají třeba i odlišnou pracovní příležitost, než na kterou byl zvyklý. Nebo se rovnou pustí do podnikání.
Nedávné zatřesení ekonomickou stabilitou Evropy přineslo změny na trhu práce i u nás, a to i v Praze a blízkém okolí, kde byla míra nezaměstnanosti po dlouhá léta téměř rovna nule. Kdo chtěl pracovat, vždycky si práci našel. Nebyla nouze o letní brigády pro studenty. Současná doba je však o něčem jiném. Ti, kdo mají práci a jsou alespoň trochu spokojeni s její náplní, se jí drží zuby nehty. A vědí proč. Jakmile opustí své teplé místečko, bude to šance pro desítky, v některých případech i stovky jiných, kteří o práci přišli z důvodu omezování provozu či snižování počtu pracovních míst kvůli škrtání nákladů, které jsou v případě odvodů na zaměstnance státu nezanedbatelné.
Hlavní téma pro květnové vydání DOBNET zpravodaje jsme se rozhodli věnovat právě nezaměstnanosti v naší oblasti. Pustili jsme se do otázek a odpovědí, jako jsou např.: Jak nepřijít o možnost odstupného? Jak zvýšit své šance získat práci v blízkém okolí či v Praze absolvováním bezplatného rekvalifikačního kurzu nabízeného úřadem práce? Jakých chyb se vyvarovat v případě sestavování životopisu či motivačního dopisu? Atd.
Snad budou naše poznatky přínosné i dalším, kteří práci stále hledají!
Barbora Tesařová