Budou dopisy vydávat prodavačky?

Budou dopisy vydávat prodavačky

Česká pošta hodlá rušit stávající pobočky a nahradit je mobilními. V ohrožení jsou hlavně úřadovny v malých obcích, v našem kraji třeba ve Svinařích či Všeradicích.

Od ledna byla vyhláškou zvětšena vzdálenost, do které musí být lidem dostupná některá z poboček pošty – z 2,6 na 10 kilometrů. Menším obcím proto aktuálně hrozí, že »jejich« poštovní úřady zaniknou. Státní podnik nerentabilní pobočku uzavře, obecní úřad na financování jejího provozu nebude mít peníze. Podle tajemníka Sdružení místních samospráv ČR Tomáše Chmely se o další osud poštovních úřadů musí obávat především malé obce, kde žije několik set obyvatel. Na Berounsku uzavření hrozí pobočkám pošty ve Svinařích, Všeradicích, Suchomastech, Lochovicích, Bzové, Kublově či Praskolesích.

„Okolo pošty zatím nevíme nic konkrétního, jen z doslechu – a to nic radostného není. Jsme ve spojení se svazem měst a obcí, takže uvidíme, co bude dál, až se pošta ozve,” sdělil starosta Svinař Vladimír Roztočil.

„Pokud by pobočky byly zrušeny, klasickou poštu by nahradilo tzv. výdejní místo,” uvedla tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová. Výdejní místo, které by sloužilo k výdeji i k podání listovních a balíkových zásilek, by pošta smluvně zajistila v obchodě či na obecním úřadě.

„Doporučený dopis by tak lidem vydávala třeba prodavačka. Ostatní transakce by pošta zajistila pomocí tzv. mobilní služby, čili motorizovaného doručovatele. Tato služba je vhodná zejména pro starší občany, protože pokud si o to požádají, pošta přijede až do domu,” dodala Selicharová.

„S projektem Pošta Partner zastupitel- stvo obce nesouhlasí,” sdělil starosta Všeradic Bohumil Stibal. Zastupitelé se podle něj shodli na tom, že zrušení pobočky pošty ve Všeradicích by znamenalo pokles kvality služeb pro obyvatele obce.

„Samozřejmě budeme s Českou poštou jednat, ale do těchto jednání nevkládáme velké naděje. Česká pošta má monopol a díky upravenému zákonu č. 29/2000 Sb. má bohužel možnost takto monopolně postupovat,” dodal Stibal.

Zastupitelstvo Lochovic by podle starosty Ivana Komzáka muselo v případě zrušení poštovní úřadovny řešit, zda financovat ji, nebo druhý stupeň základní školy.

„O poštu bych opravdu nerad přišel. Máme 1 160 obyvatel, jsme původně spádová obec. Pošta je navíc na hlavní ulici, kde auta bez problémů zastaví. Když si představím jezdit na poštu do Hořovic nebo Zdic, kde se čeká s pořadovým číslem, nelíbí se mi to,” řekl Komzák.

Předat poštovní služby do rukou obcí nebo soukromníků nedoporučuje ani Sdružení místních samospráv. Pokud ji totiž bude provozovat soukromý podnikatel, nikdo obci negarantuje, že poštu do roka nezavře.

„Obce by zase platily velkou část nákladů a také se ve smlouvách zavazují k obrovským sankcím v případě nějakých problémů. Navíc by služby byly dost omezené, třeba výběr hotovosti. Lidé by museli do bankomatu ve větším městě,” připomněl Chmela.

Na to, jak důležité je mít možnost vybírat si hotovost, upozorňují i oslovení starostové Všeradic, Svinař, Zadní Třebaně či Lochovic. Bankomaty jsou podle nich pouze ve větších městech a starší lidé, kteří v »jejich« vesnicích žijí, za cesty jinam nemohou utrácet.

Petra Frýdlová, převzato z Našich novin