Farma Homolka boduje se skvělým tvarohem i sýry

Chtěli něco tvořit, a tak před 12 lety začali zpracovávat mléko ze své farmy. Od té doby se u nich dveře netrhnou. Lidé si na farmu Homolka jezdí kromě mléka pro tvaroh, různé druhy sýrů i jogurty.

Vlastní prodejnu mají na statku v obci Běleč poblíž Karlštejna, kde jejich rodina hospodaří už od roku 1950. Na zelených pastvinách se pokojně pasou krávy plemene Holštýn a Česká straka, které Homolovi vzájemně kříží, protože pak jsou do našich podmínek odolnější a produkují kvalitnější mléko. Na dalších hektarech půdy pro ně pěstují krmení, jež dokupují jen tehdy, pokud je suchý rok.

Není divu, že z jejich plnotučného mléka vznikají dobroty, které mizí nejen z prodejny, ale také z pultů na trzích či z nabídky online prodejny Košík. Nejoblíbenější je tučný tvaroh, jenž získal ocenění Regionální potravina, stejně jako zrající sýr sladko-oříškové chuti a pařené sýrové provázky, po nichž se mohou utlouct hlavně děti. Provázky se tvarují ručně v horké vodě a do solné lázně se dávají jen na chvíli, proto jsou pro nejmenší strávníky skvělým pamlskem. Nejlépe chutnají hned čerstvé, kdy jsou šťavnaté a zároveň tužší.

Homolovi s láskou a zodpovědně přistupují ke zvířatům a stejné je to i s výrobky. Nedávají do nich žádné konzervanty ani zahušťovadla. Do chodu farmy se zapojuje celá rodina včetně prarodičů a dětí. Práce je ale hodně, a tak zaměstnávají i „místní děvčata“. Dobytek vychovávají od telátka až po dojnici. A jak říkají, „je třeba to dělat srdcem“, protože je za tím mnoho odříkání, které není na první pohled vidět.

V blízké budoucnosti nový produkt nechystají. Proč také. Jejich řada se ustálila, lidé dali jasně najevo, co jim chutná a pro co se vracejí nejraději. A co nejvíce zaboduje u vás?

Farma Homolka
Květnové revoluce 202, Běleč u Litně
web: SyryodKarlstejna.cz
tel.: 731 839 659
e-mail: farma.homolka@seznam.cz

Prodejna na farmě:
Po–pá 8:00–18:00   So, ne 8:00–12:00
Nepasterované mléko v automatu:
Po–ne 8:00–20:00 (ideálně s vlastní lahví)