Biografy pod širým nebem nabízejí skvělé filmy

Zdroj: Petra Stehlíková
Zdroj: Petra Stehlíková

Promítání pod širým nebem v dolním Poberouní znovu ožívá. Do letního kina se v srpnu můžete vydat do Berouna, Karlštejna, Řevnic, Mokropes i Černošic. Tak široká nabídka letních kin tu v minulosti ještě nikdy nebyla.

Návštěva letního a kamenného biografu se zásadně liší. A to i přesto, že v obou podnicích mohou právě promítat shodný snímek. Letňák má jedinečné kouzlo a romantickou atmosféru… U sklenky vína nebo oroseného půllitru můžete pod jasnou noční oblohou sledovat hvězdy stříbrného plátna a při tom ještě pozorovat hvězdy padající.

Když se v roce 1994 uzavřela éra vyhlášeného letního kina pod hradem Karlštejnem, truchlil nespočet diváků z Karlštejna i většiny obcí ležících na dolním toku Berounky. Do letňáku v Karlštejně se totiž jezdilo dlouhá léta vlakem, na kole či motorce z obou Třebaní, Litně, Řevnic, ale i z Dobřichovic nebo Berouna. Díky porevolučním restitucím však areál letního kina připadl tamnímu Sokolu, a ten již s dalším promítáním nepočítal. Z dolního Poberouní tak na dlouhé dvě desítky let fenomén letního biografu zcela vymizel.

Berounská 47. sezona

Jediným místem, kde se nadále pod širákem promítalo, byl Beroun, který se pyšní jedním z nejstarších letních kin na Berounce. V letošním roce zahájil svou již 47. sezonu. A ke svým návštěvníkům je tamní letňák víc než štědrý. Nejenže se na plátně v ulici Na Kaplance promítá přes léto každý večer, ale hraje se tu takřka za každého počasí.

„V letním kině máme napevno umístěné dva velké deštníky, pod které se mohou diváci schovat. Další menší lze zapůjčit anebo si lidé u nás mohou v případě deště zakoupit pláštěnky,“ vyjmenovává novopečený ředitel berounských kin Jan Beznoska. A ještě jeden zcela výjimečný bonus tu pro publikum mají: třebaže kapacita zdejšího letního kina je takřka 700 míst, promítají i v případě, že v rozlehlém hledišti sedí jediný natěšený divák. „Moc často se to nestává, ale už se to přihodilo,“ říká Beznoska, který teprve letos vystřídal ve funkci dlouholetou ředitelku Danu Hrdinovou.

V programu berounského letního kina mohou díky digitalizaci uvádět i premiérové filmy. „Jinak dáváme přednost snímkům, které se u diváků již osvědčily nebo se tematicky vztahují k létu. Teď to byly například Polednice, Teorie tygra a Padesátka,“ říká Beznoska, který se snaží zázemí kina pro diváky stále vylepšovat. „Letos jsme vyměňovali sedačky, na příští rok plánujeme opravu a vymalování plátna i stříšky,“ slibuje Beznoska a dodává, že v areálu kina je k dispozici bufet, kde si lidé mohou zakoupit nápoje, slané pochoutky a další drobné občerstvení.

Promítání v centru Řevnic

V letní biograf se ve druhé polovině prázdnin promění i řevnické náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Během šesti srpnových večerů se můžete těšit například na snímky Vlk z Wall Street či Sedm statečných.

V centru města bude stejně jako loni promítat spolek Gong, provozující Kino Řevnice. „Loni jsme provozovali letní kino poprvé ve dvoře vedle vinotéky Malá Morava. Ohlas byl dobrý. Průměrná návštěvnost se pohybovala kolem 60 diváků,“ rekapituluje jeden z provozovatelů kina Michal Šára. Letos se Gong rozhodl s finanční podporou města akci zopakovat. Kvůli špatné statice zdi na původním místě museli najít nové zázemí. Zvolili tedy náměstí, konkrétně jeho zatravněnou část, v jejíž blízkosti se nacházejí restaurace, vinotéka i kavárna Modrý domeček. Další změnou oproti loňsku je vyšší počet nabízených snímků. Z loňských čtyř se zvýšil na šest. Z promítacích dní vypadly neděle. „Zaznamenali jsme, že byly méně navštěvované. Pro některé je nedělní promítání komplikované, neboť druhý den se musí do práce. Tak jsme vybrali nejatraktivnější dny z týdne. Promítat budeme vždy v pátek a v sobotu,“ vysvětluje Šára s tím, že půjde o tři srpnové víkendy: 5. a 6. 8., 12. a 13. 8. a 19. a 20. 8. Začínat se bude ve 21:15. K dispozici jsou lavičky a na travnatou plochu u kašny si diváci mohou s sebou donést i deky. Provozovatelé se chystají také na případné deštivé počasí. „Pokud bude pršet anebo tomu bude vše nasvědčovat, pak bychom se přesunuli do kamenného kina,“ dodává Šára.

Dva letňáky v Černošicích

Hned na dvou místech funguje kino pod širou oblohou v Černošicích. Letní kino se koncem srpna otevře již počtvrté v tamním Parku Berounka, přes léto se hraje i o několik set metrů dál proti proudu na městské pláží v Mokropsech.

Na velkém plátně v Parku Berounka, ležícím u silnice na Radotín naproti Penny Marketu, budete moci ve dnech 25. až 28. srpna zhlédnout filmové zpracování Malého prince, dokument ČT o Andreji Babišovi Matrix AB, dramatické Kobry a užovky oceněné jako nejlepší film roku 2015 či úspěšnou francouzskou komedii Co jsme komu udělali?

Každý večer biograf navíc uvede jeden krátký předfilm. Letní kino v Černošicích má tradici už od roku 2012, kdy organizátoři poprvé vztyčili v parku plátno, od té doby se akce stala neodmyslitelnou součástí kulturního dění v regionu. Při minulém ročníku navštívilo kino za čtyři dny víc než 1 000 diváků. „Začali jsme jako parta kamarádů. Štvalo nás, že se v Černošicích skoro nic neděje a lidé jezdí trávit volný čas do Prahy. Přitom, jak se ukázalo, je zájem o místní dění ohromný,“ říká Jan Jelínek, předseda iniciativy Na Nohou, jejímž cílem je oživovat dění v oblasti. Kromě letního kina v Černošicích pořádá například koncertní sérii NAŽIVO!, jejíž další večer proběhne 9. září s kapelou Mr. Cocoman & The solid vibez.

Program letního kina je postaven tak, aby si každý našel to své. Čtvrtek bude patřit povedenému animovanému zpracování Exupéryho knihy Malý princ, který je vhodný pro celou rodinu. Pátek nabídne dokumentární film Víta Klusáka Matrix AB, jenž poskytuje zajímavé kukátko do života kontroverzní postavy Andreje Babiše. Sobotu ovládne český dramatický trhák Kobry a užovky, který patří k nejúspěšnějším současným českým filmům a jehož režisér se u Berounky v Zadní Třebani narodil. V neděli se mohou diváci těšit na veselý večer s úspěšnou francouzskou komedií Co jsme komu udělali?, která s velkou dávkou nadsázky sleduje příběh konzervativních katolických francouzských rodičů, jejichž dcery se postupně provdají za muslima, žida a Číňana.

Víc než jen pláž

Druhá sezona letního kina začala letos také u Berounky v Mokropsech. Tamní městská pláž nabízí mnohem víc než jen opalování u vody. „Na pláži je překrásná příroda, skvělé koupání, fajn místo pro děti, zázemí pro cyklisty, beach volejbal, kvalitní občerstvení a sprcha a toalety. Bylo osazeno několik velkých nových slunečníků. Ve stánku s občerstvením jsme rozšířili nabídku o čerstvé grilované speciality a veškerý sortiment je pouze z čerstvých surovin a v nejvyšší kvalitě,“ uvádí jeden z provozovatelů Vít Šimek.

Promítá se každých čtrnáct dní v sobotu. A když náhodou počasí nepřeje, film se přesune na další týden. Je proto dobré sledovat aktuální informace na facebookových stránkách Pláž Mokropsy.
„Máme sice improvizované, ale zato kvalitní letní kino. K dispozici je tu základní mobiliář. Lavičky, rozkládací lehátka. Lidé si sem na promítání nosí deky. Protože to není daleko, někteří si s sebou berou i sedačky z obýváku,“ říká s úsměvem Šimek. Filmy pro letošní sezonu vybírali
na základě výsledků ankety mezi diváky a také žánru, který se dobře hodí k vodě.

 

V karlštejnském letňáku se promítalo i dvakrát za noc

Po 21 letech se loni v létě v Karlštejně znovu otevřely brány letního kina. Promítání iniciovala obec v čele se starostou Petrem Rampasem, který v 80. a 90. letech minulého století obsluhoval stařičkou promítačku v původním letním kině ležícím na Zlaté stezce nad karlštejnskou školou.

Pamatujete si na tu dobu?

Bylo to tehdy úžasné. Byli jsme mladí, nic jiného nebylo, tak býval letňák přes sezonu narvaný. Začínalo se v květnu většinou sovětskými filmy, jako byl Hořící sníh, válečné drama o ruských vojácích. A hrálo se i ve všední dny až do září.

Jaká byla návštěvnost?

Chodili nejen místní, ale jezdili sem i diváci z okolí: ze Zadní a Hlásné Třebaně, z
Berouna, Řevnic, Litně… Pamatuji si, že někdy bývalo v kině i 800 až 1 200 lidí. To se dokonce muselo hrát za večer dvakrát za sebou. Šlo třeba o filmy Čelisti, Angelika nebo Vinnetou. Na druhou stranu někdy přišlo lidí málo. Když jich bylo méně než deset, tak se nepromítalo.

Vy jste do letního kina taky chodil?

Skoro pořád. Od patnácti do dvaceti let jsem totiž pomáhal promítat. Byl jsem promítač praktikant. Pak jsem si na vojně udělal zkoušky a po vojně se k promítání vrátil. V kině pracovalo víc lidí, šéfem byl Pavel Dolanský. Ten zaučoval i mě.

Co bylo nejtěžší?

Občas byl problém, když vypnuli proud nebo se přetrhl film. Většinou byl film na šesti kotoučích. Ty se musely před každým představením zkontrolovat. A po skončení film přetočit, aby ho v dalším kině měli připravený. Občas se ale stalo, že jsme snímek dostali nepřetočený a museli si vše dělat sami.

Filmy se tehdy vozily vlakem, je to tak?

Ano. Chodili jsme s kárkou na nádraží. Začínalo se promítat v půl desáté. Někdy se stalo, že film přijel až vlakem v devět. Tak jsme pospíchali s vozíkem nahoru a rychle všechno připravovali.

Proč v roce 1994 letní kino hrálo naposledy?

Do roku 1994 promítala Osvětová beseda spadající pod MěNV. Pak byla sokolovna včetně venkovních prostor vrácena původním majitelům. Sokolové ale v promítání pokračovat nechtěli.

Kde se v Karlštejně promítá nyní?

Loni jsme to zkusili poprvé. Odehráli jsme tři představení a měla úspěch. Letos jsme se rozhodli, že budeme filmy uvádět každý pátek. Je to nový trend. Změna od posedávání doma u televize, internetu. I když jsem se domníval, že lidí bude chodit ještě víc. Ale záleží hlavně na počasí. Promítáme v areálu obecního úřadu. Na místě jsou lavičky, lidé si mohou přinést deky a udělat si piknik. Máme zajištěný také přístřešek zhruba 6 x 7 metrů. Vedle je obchod, který je během produkce otevřený.

Jaké volíte filmy?

Vsadili jsme spíš na rodinné snímky, pohádky, dětský žánr. Začali jsme pohádkou Řachanda a přišla skoro stovka lidí. Na dalším představení bylo lidí méně, protože bylo pod mrakem. Ale potěšilo mě, že dorazili i diváci odjinud. Například z Třebaně.

Znovu jste se osobně vrátil k promítačce?

Ne, máme to celé zajištěné přes profesionály, od promítání až po autorská práva. Náklady hradí obec z rozpočtu.

 

PROGRAM

LETNÍ KINO ČERNOŠICE
Začátek představení ve 21:00 v Parku Berounka
Vstupné zdarma
25. 8. Malý princ
26. 8. Matrix AB
27. 8. Kobry a užovky
28. 8. Co jsme komu udělali?

LETNÍ KINO ŘEVNICE
Začátek představení ve 21:15 na náměstí
Vstupné dobrovolné
12. 8. Iracionální muž
13. 8. Dobrý ročník
19. 8. Půlnoční kovboj
20. 8. Vlk z Wall Street

LETNÍ KINO BEROUN
Začátek představení ve 21:00, od 22. 8. ve 20:45
12. 8. Než jsem tě poznala, 120 Kč
13. 8. Podfukáři 2, 100 Kč
14. 8. Polednice, 100 Kč
15. 8. Mělčiny, 120 Kč
16. 8. Komorná, 100 Kč
17. 8. Mělčiny, 120 Kč
18. 8. Star Trek: Do neznáma, 140 Kč
19. 8. Strašidla, 140 Kč
20. 8. Star Trek: Do neznáma, 140 Kč
21. 8. Teorie tygra, 120 Kč
22. 8. Sebevražedný oddíl, 120 Kč
23. 8. Baron Prášil, 90 Kč
24. 8. Legenda o Tarzanovi, 120 Kč
25. 8. Buchty a klobásy, 120 Kč

LETNÍ KINO KARLŠTEJN
Začátek představení ve 21:00 u obecního úřadu
Vstupné: dospělí 80 / děti 40 Kč
12. 8. Padesátka
19. 8. Tučňáci z Madagaskaru
26. 8. Gangster Ka

LETNÍ KINO MĚSTSKÁ PLÁŽ MOKROPSY
Bližší informace najdete na FB stránkách jako Pláž Mokropsy.

Pavla Nováčková