Beroun sbírá medvědy, za každého vydá pamětní list

Beroun_Endrlova_medvedČasově neomezená sbírka porcelánových medvědů odstartovala uplynulý víkend, první exponát věnovala starostka Šárka Endrlová.

Královské město Beroun tak prohlubuje své spojení s medvědem, kterého má například i ve svém znaku a hlavně v živé podobě na Městské hoře. K Vojtovi, Matějovi a Kubovi přibudou další „chlupáči“, a to z keramiky nebo porcelánu. Sbírka byla zahájena v sobotu 13. září v rámci oslav Dnů evropského dědictví u příležitosti oslav 750 let, které letos uplynou od první písemné zmínky o Berouně. Své místo najde v Městském informačním centru, které čeká rozšíření.

„Netajíme se tím, že jsme se inspirovali ve Slaném, které shromažďuje sbírku slánek, nebo v Máslovicích, kde vystavují máselnice. Beroun má medvědy ve znaku, na vlajce, ale i na Městské hoře, proto padla logicky volba právě na ně. A protože je Beroun vyhlášený Hrnčířskými trhy, měly by být z keramiky nebo porcelánu,“ vysvětlila záměr vedoucí Oddělení kultury a vnějších vztahů Marcela Bergerová.

Během víkendových oslav věnovala prvního medvěda starostka města Šárka Endrlová, další dva přibyli od partnerských měst: z německého Goslaru a polského Brzegu. Čtvrtý kousek darovala obecně prospěšná společnost Dobromysl.

Sbírka je časově neomezená, přispět do ní může kdokoliv a kdykoliv. Exponáty mohou být různých velikostí, nerozhoduje ani rok výroby. Každý darovaný exemplář bude zapsán do pamětní knihy spolu se jménem dárce, odkud a kdy byl získán. Dárce může přidat také osobní věnování. Jako odměnu obdrží pamětní list. Rozrůstání sbírky bude možné sledovat i na webových stránkách města.

(lib)