Arboretum kousek od Letů stojí za návštěvu

VŠENORY – Arboretum ve Všenorech na jaře rozzářily narcisy a tulipány, čemeřice i fialové vřesovce. Teď právě kvetou azalky a brzy se v plné kráse ukážou i rododendrony. Trsy květin zdobí nádhernou zahradu, která může být inspirativní pro každého návštěvníka, ať má doma zahrádku, nebo jen truhlíky na balkoně. Pan majitel Bc. Jan Mejstřík je neskutečný nadšenec a ten nejlepší průvodce svou zahradou, na které odpracoval stovky tisíc hodin v průběhu posledních deseti let, které tráví v arboretu nad Všenory. Článek vyšel v časopisu Letovák.

Arboretum se nachází na krásném místě s úžasným výhledem. V této části Všenor byla ještě v roce 2013 několika hektarová louka rozrytá divokými prasaty. Současný terén arboreta byl dotvarovaný minimálně, a to na vyhlídce pod oranžerií a pouze v místech, kde probíhají cesty a cestičky došlo k jejich vytvarování.

Koncepce arboreta

Autorem koncepce první části arboreta byl prof. Ing. Jiří Mareček, CS., s nímž majitel a spolutvůrce celkové myšlenky Bc. Jan Mejstřík spolupracoval už při svém působení na Zemědělské univerzitě a později i na vzniku krásné zahrady ve Všenorech. V roce 2016 bylo arboretum ještě rozšířeno. Jeho součástí je kromě sbírkové části jehličnanů o rozloze kolem 3 hektarů také stará třešňovka s přibližně stejnou plochou. V další části zahrady začíná výsadba sortimentu listnatých stromů a keřů.

Široké druhové zastoupení

V průběhu let bylo v arboretu vysazeno přes 3500 kultivarů jehličnanů a přes 1300 listnáčů. Stromy doplňuje přes 80 druhů rododendronů a 30 druhů azalek, kolem stovky vřesů a vřesovců. Teď na jaře plochy zdobily tulipány, narcisy a jiné druhy cibulovin a trvalek. Za zmínku stojí dřevité pivoňky, které pokvetou zanedlouho.

Práce v zahradě je dřina

Téměř všechnu práci v arboretu si pan majitel dělal sám za pomoci rodiny a přátel. Bez těžké mechanizace se ani tady nedá obejít, protože nedílnou součástí sbírkové zahrady jsou kameny. Bylo sem dovezeno kolem 400 tun nerostů, především malé i větší kusy sliveneckého mramoru nebo vápence z tetínských lomů. Kameny lemují cesty a cestičky nebo tvoří dominanty skalek a záhonů. V zahradě nechybí jezírko či vyhlídková část s lavičkou či oranžerie. Tam se kromě citrusovníků na jaře před zimou ještě schovávaly pelargonie či fuchsie a jiné náchylnější rostliny.

Systém evidence

V arboretu je třeba pro orientaci důkladný systém evidence. Každá rostlina má cedulku se svým číslem a jmenovkou. Arboretum tak může sloužit i pro praxi a vzdělávání studentů i zájemce z řad veřejnosti.

Vzácné jehličnany

A na jaký strom je pan majitel nejvíce pyšný? „Asi ten největší, který tu vyroste – bude jím Sekvoje vždyzelená (Sequoia sempervirens),” ukazuje mi pan Mejstřík na statný stromek u cesty. „Kousek dál je velmi zajímavá Kryptomerie japonská (Cryptomeria japonica), která na koncích svých větviček vytváří lemované jehličkové kornouty,” pokračuje. Během slabé hodiny procházíme celou zahradou, a to velmi rychle, protože docela začalo pršet.

Kromě stromů a květin též zelenina

Součástí arboreta se před třemi lety stal i fóliovník a pěstební skleník. Takže pokud si rádi vypěstujete sami rajské nebo papriky, jarní sadbu je možné pořídit přímo zde za bezkonkurenční ceny. A pokud nechcete nakupovat a jen se přijít pokochat bohatostí flory vysazené v zahradě nebo i jen nádherným výhledem na velkou část našeho údolí Berounky, ale i na Prahu, vyčleňte si alespoň hodinu nebo raději dvě – zdejší cesty a cestičky, jezírko a oranžérie a desítky a stovky odrůd vzácných stromů, ale i květin určitě stojí za vidění!

Pro časopis Letovák napsala Bára Tesařová, fotil Radek Havlíček