Aktuální situace na realitním trhu

Aktuální situace na realitním trhuGlobální hospodářská krize plní již dlouhé měsíce titulní stránky novin a s tím jdou ruku v ruce i informace o cenách nemovitostí, protože tato témata jsou velmi propojená. Média tedy informují o tom, jak se u nás bude trh vyvíjet. Avšak názory komentátorů jsou často protichůdné. Porostou tedy do budoucna ceny nemovitostí? A kterých nejvíce? Pokusím se odpovědět krátkým přehledem dosavadního vývoje.

PŘEVIS NABÍDKY NAD POPTÁVKOU
Na podzim roku 2008 se začalo mluvit o příchodu finanční krize do České republiky. Vzápětí také o tom, že ceny nemovitostí půjdou razantně dolů, tak jako v Irsku či Portugalsku, kde ceny klesly až o 40%. Tak razantní pokles se ovšem nedal čekat, protože nemovitosti nebyly v České republice plošně nadhodnocené. Výjimkou byly např. ceny panelových bytů. Informace v médiích však způsobila, že se zájemci o koupi rozhodli vyčkat. V dalších měsících již krize Českou republiku zasáhla naplno, banky zpřísnily podmínky hypoték a lidé začali mít obavy o svou budoucnost. Tak vznikl výrazný převis nabídky nad poptávkou. To samozřejmě vedlo k poklesu cen (ovšem ne všude stejně) a stagnaci na trhu během celého roku.Koncem roku 2009 se však situace začala měnit. Opět díky médiím, která začala informovat, že krize končí. Ale také díky oživení na bankovním trhu, kde se opět začíná bojovat o klienta nabídkou výhodnějších hypoték. To znamená, že ceny nemovitostí nebudou nadále klesat, protože poptávka se výrazně zvýšila.

JAKÁ INVESTICE JE NEJVÝHODNĚJŠÍ?
Dále můžeme vyvodit, že ceny nemovitostí porostou, protože pokles jejich cen byl způsoben dlouhodobě malou poptávkou po koupi. Jak rychle ceny porostou je však otázka – to záleží na dalším vývoji.

Nicméně na nákup nemovitosti je určitě dobrá doba. A který segment trhu je momentálně nejzajímavější, v případě, že chceme výhodně investovat? Na základě našich zkušeností a přehledu o vývoji cen, jsme jako nejvýhodnější investici zhodnotili nákup bytu v regionálních metropolích (Kladno, Plzeň) a menších městech s dobrou dostupností do Prahy (Beroun, Slaný, Lysá nad Labem, Mělník atd.). Proč? – pokles cen bytů ve staré zástavbě byl v těchto městech velký. Ještě před příchodem krize ceny rychle rostly a předpokládalo se, že budou růst i do budoucna. Zároveň je velmi snadné byt pronajmout, protože poptávka po pronájmech většinou výrazně převyšuje nabídku. To platí zejména u malých měst s dobrým spojením do Prahy. Lokality se však vždy trochu liší a mají svá specifika. Rádi Vám poradíme vybrat tu nejlepší.

Petr Černohorský, 777 074 229, Home Sweet Home, Nám. Marie Poštové 854 Beroun, www.homesweethome.cz