Advent je tady! Chystají se trhy, koncerty i rozsvícení stromů

Advent v Dobřichovicích Foto: Kristýna Pánková

DOLNÍ POBEROUNÍ – S adventem přicházejí i letos tradiční akce v celém dolním Poberouní. Během tří víkendů se budou konat trhy, koncerty, rozsvěcet vánoční stromy i zapalovat svíčky na adventních věncích.

V neděli 3. prosince se rozsvítí většina vánočních stromů v obcích. Poprvé se rozzáří stromy v Řevnicích, Černošicích či v Berouně. V 16 hodin začne na krytém podiu před černošickou radnicí kulturní program. V něm se představí děti ze sboru Tutte Le Note, žáci místní základní školy pod vedením paní učitelky Květoslavy Benešové a sbor Mifun. Poté se z oken radnice ponesou nejslavnější koledy v podání trubačského tria a rozsvítí se strom. V 17 hodin začíná akce u stromu na řevnickém Náměstí krále Jiřího z Poděbrad, koledy zapějí děti a průvodci z lesní školy ZeMě.

Trhy v Černošicích Foto: z archivu MěÚ

Rozsvícení vánočního stromečku spojené s Mikulášskou nadílkou pořádají 3. prosince od 16 hodin na návsi v Zadní Třebani. Tentýž den od 15.30 hodin se uskuteční Karlštejnská sousedská slavnost na prostranství před karlštejnskou radnicí. K dostání bude vánočně laděné občerstvení, děti si budou moci ozdobit perníčky a ozdoby a dozvědí se zajímavosti o adventním věnci. K tomu všemu bude hrát kapela Třehusk své vánoční písně. V 17 hodin organizátoři zapálí první svíčku na adventním věnci a poté rozsvítí vánoční strom.

Předvánoční trhy

Adventní trhy se konají 3. prosince v Litni, a to od 11 do 17 hodin v areálu Pode Zděmi. Lidé si budou moci zakoupit široké rozpětí zajímavých produktů od místních drobných výrobců a samozřejmě občerstvení a připravený bude pestrý kulturní doprovodný program, kde budou vystupovat i děti místní mateřské a základní školy a který bude zakončený rozsvícením Vánočního stromku. K vidění bude též ukázka uměleckého kovářství Jana Hejnara a kování pro veřejnost.

Vánoční strom v Litni Foto: Vladimír Kačer

Mikulášské trhy pořádají 9. prosince od 10 hodin na Vráži v Černošicích. Děti si užijí výtvarné dílny i divadlo, poté za nimi přijde Mikuláš a na závěr uvidí ohňovou show.

O týden později si lidé užijí v Dobřichovicích. Dětský vánoční jarmark s koncertem ZUŠ a Vánoční hrou se koná 16. prosince od 12 hodin. Součástí trhů bude projížďka na koních, kovářská dílna, pečení a další kreativní tvoření.

Adventní koncerty

Na řadu přijdou také koncerty. Řevnická dětská lidová muzika Notičky se chystá na tradiční adventní koncert v pražském kostele sv. Šimona a Judy. Na vystoupení 3. prosince v 19 hodin zahraje ve světové premiéře vánoční příběh nazvaný S radostí, ba i plesáním, kterému však v souboru nikdo neřekne jinak než Sudovka.

Foto: Vladislav Skala

Dvanáctý ročník Festivalu Jarmily Novotné přinese do Litně dva adventní koncerty. Konají se v neděli 10. prosince od 15:30 a od 19 hodin v Čechovně liteňského zámku a vystoupí na nich sopranistka Simona Šaturová za doprovodu klavíru a houslí. „Nachystali jsme pro vás dva koncerty hvězdné sopranistky Simony Šaturové. Ta pro vás v doprovodu klavíristky Lenky Navrátilové a houslistky Terezie Hledíkové připravila speciální předvánoční program,“ sdělila jedna z organizátorek Markéta Rybárová za Zámek Liteň, z. s. Na koncertě zazní mimo jiné díla G. F. Händela, J. S. Bacha, J. D. Zelenky, W. A. Mozarta, C. Francka a dalších.

Koncert Zimní pozdravy z Japonska v podání houslového Dua ECO a Yukie Ichimury uslyšíte 17. prosince od 18 hodin ve Fürstově sále v Dobřichovicích.

Ve všenorském Kulturním domě budou koncerty dva. 17. prosince od 19 hodin zahraje houslista Pavel Nechvíle s přáteli, o den později 18. prosince od 18 hodin pak zazpívá sbor Tutte Le Note a ZUŠ Banda.