Na dnešní výlet se vydáme vlakem. Z údolí Berounky pojedeme netradičně na východ do Úval. Čeká tam na nás místní „Stonehenge“, unikátní viadukt, rozhledna a skvělé pivo.
Pokud se vypravíte ve všední den, můžete si vychutnat přímé, asi hodinové spojení. Pojedete-li o víkendu, je třeba vystoupit v Praze na „hlaváku“ a přesunout se na Masarykovo nádraží. Výlet doporučujeme zahájit už z Klánovic, což je o jednu zastávku dříve než úvalská. V blízkosti tamní zmodernizované stanice se totiž nachází stylový restaurant Smolík, ideální start vaší procházky. Jmenuje se po prvním starostovi Újezdu nad Lesy Antonínu Smolíkovi, který hostinec v roce 1932 postavil. Výletníci mohli využívat několik pokojů, byla tu venkovní zahrádka, v patře velký taneční sál, kde pořádali plesy, taneční zábavy a odpolední čaje. V zahradě se nachází kamenný pomníček, jubilejní památník knížete Jana II. z Lichtenštejna, majitele zdejšího panství. Jubilejní proto, že byl postaven roku 1898 ke 40. výročí jeho panování.
Po občerstvení se můžete vydat do Úval pěšky po červené turistické značce, která jde v tomto úseku souběžně s částí naučné stezky Klánovickým lesem. Zpod korun stromů vyjdete po necelých čtyřech kilometrech.
Most, který musíte vidět
Chcete-li městečko poznat lépe, můžete si projít naučnou stezku. Začíná první tabulí u vlakového nádraží. Další zastavení u hráze rybníka Febrák je s výhledem na zdejší dominantu, úvalský viadukt. Lidově se mu říká Devět kanálů, překlenuje údolí potoka Výmola a je jednou z nejpozoruhodnějších staveb tohoto železničního koridoru. Za dohledu inženýra Jana Pernera byl zděný most vystavěn z pískovcových a žulových kvádrů v rekordně krátkém čase sedmi měsíců. Přitom původně se trať vedoucí z Prahy do Olomouce měla právě kvůli hlubokému údolí Úvalům vyhnout. Jenže v nedalekém Škvorci se proti trati zvedl velký odpor. Stavba viaduktu v Úvalech tak byla zahájena 15. dubna a již 30. listopadu 1844 dokončena. Je dlouhý 135 m, vysoký 13 metrů a na jeho slavnostní otevření sem zavítal rakouský arcivévoda Štěpán Habsbursko-Lotrinský a Ferdinand Karel Rakousko-Těšínský. Historicky první vlak přijel do Úval 20. srpna 1845. Od roku 2008 je viadukt zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek.
Na zdraví a pak za výhledy
Stezka dále pokračuje kolem několika úvalských rybníků a Škvoreckého potoka k bývalému lomu „Škvorajda“. Zpět do centra se vracíte podjezdem kolem akciového pivovaru Libertes, který rozhodně stojí za návštěvu. Díky zkušenostem sládka Roberta Fraňka se nová značka zapsala mezi nejvýraznější na pivním trhu. V pivovaru probíhají pravidelné prohlídky společně s ochutnávkou degustačních vzorků.
Pokračujte po stezce na náměstí nesoucí jméno prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Stojí tu i jeho socha, protože Úvaly byly původně považovány za jeho rodiště. Současné poznatky historiků však tuto domněnku vyvrátily.
Kolem školy a starého mlýna ze 17. století na říčce Výmola vystoupáte ke třicet metru vysoké rozhledně Vinice z roku roce 2013. Po 113 schodech se vám za příznivých podmínek naskytne výhled na České středohoří, Bezděz, Ještěd nebo Krkonoše. Ještě před návratem k nádraží nezapomeňte navštívit úvalské menhiry, „Stonehenge“. Toto odpočinkové místo v roce 2015 nahradilo ruinu staré hájovny. Jde o uměle vytvořené menhiry a dolmeny, doplněné lavičkami. Kameny jsou díky svým rozmanitým tvarům vhodné pro hru na schovávanou, na skákání, lezení i ležení.
Zajímavost
První doložená zmínka o Úvalech pochází z roku 1290, kdy se píše o existenci starobylé vsi Uval v majetku pražských patricijů. Úvaly jsou tak jen o málo mladší než Řevnice a Dobřichovice, o nichž se poprvé psalo v roce 1253.