Do Řevnic přivezly osm zlatých medailí

Do Řevnic přivezly osm zlatých medailíMezi řevnickou veřejností není zas až tak příliš známo, že vedle tenisu a národní házené se v Lidovém domě odehrávají další zajímavé aktivity.

 

Jednou z nich je oddíl Rope skippingu – česky skákání přes švihadla, který vede Olga Kepková. Protože v uplynulém období zažila činnost tohoto oddílu nebývalý rozvoj a děti zaznamenaly velké úspěchy, položili jsme paní Kepkové několik otázek.

 

Kdy oddíl Rope skippingu vznikl, co je jeho cílem a zaměřením?

„Oddíl Rebels  O. K. vznikl v roce 2007 a původně byl zaměřený na komerční aerobik. Časem jsme  v rámci aerobního tréninku  začali skákat přes švihadlo.  Děti skákání začalo bavit. V roce 2010 jsme se zúčastnili první Rope skippingové soutěže v ČR, kde jsme obsadili přední místa.  V témže roce jsme také začali spolupracovat s japonskou stranou přes firmu Panasonic, která organizovala světovou soutěž ve skákání přes dlouhé lano.  Největšího   úspěchu   ve skákání přes dlouhé lano jsme dosáhli   v roce 2011, a to 6. místem ve světové kvalifikaci, které se účastnilo 62 týmů  z  ČR, Německa, Anglie, Ruska, USA, Číny, Indie a Japonska, Vietnamu a  Brazílie.

V současné době začínáme trénovat tzv. Freestylové discipliny v týmech, v singlu i v Double Dutch. Děti skáčou přes švihadlo a předvádí neuvěřitelné triky doprovázeny hudbou.  Poprvé tuto disciplínu mohou zúročit 19. ledna na závodech v Německu, kdy se ale nejprve musí kvalifikovat povinnou  Freestylovou sestavou.“

Kolik se účastní dětí a jak je oddíl organizován?

„Náš tým má cca 70 dětí, děti začínají skákat ve školkovém věku. Dále následuje tzv. přípravka Rope Skipping, kde se děti seznamují se základními triky (6 – 8let, nové děti do 9 let).  Po zvládnutí základní úrovně a dosažení závodní výkonnosti děti postupují do Minirebels Rope Skipping (9 – 11let), nejstarší a nejšikovnější děti jsou v závodní formaci  Rebels O. K. Tam se věkově děti pohybují mezi 10 – 15 lety.“

Jak probíhá trénink a závody?

„Školkové děti mají trénink 1x týdně, zaměřujeme se na odrazovou průpravu a základy gymnastiky. Školní děti trénují v základním tréninku 2x týdně 90 minut, k tomu mají ještě 1x týdně trénink gymnastiky se zaměřením na základní akrobatické prvky. Před závody je nutno trénovat 4x – 5x týdně, cca 1 měsíc, což obnáší tréninky o víkendu.“

Jak probíhalo finále republikové soutěže?

„Letošního finále v Praze na Petřinách, 1. 12. v sobotu, se zúčastnilo cca 6 oddílů z ČR. Našich dětí bylo celkem 32. Závodilo se ve speed (rychlostních disciplínách) a přidal se i nesoutěžní Freestyle. Děti skáčou ve věkových kategoriích od 6 – 15 let.

Naše děti drží několik let národní rekord ve skákání přes dlouhé lano a i v rychlostních disciplinách, jako je štafeta 4x30sec (dva skokani skáčou alternating a dva skokani dvojšvihy) a Double Dutch 4 x 45sec (všichni skokani skáčou ve dvou protisměrně se točících švihadlech alternating).

Další raritou závodů bývají i štafety žen ve věku nad 35 let. I naše skokanky – ženy jsou držitelky národního rekordu v této věkové kategorii. Ozdobou závodů byl i nesoutěžní Freestyle, kdy se naše sestavy všech věkových kategoríí staly divácky nejúspěšnější. Freestyle se opět skáče v týmu 4 skokanů na hudbu, kdy synchronně předvádí různé triky se švihadly a přidává se k tomu akrobacie se švihadlem. Z letošního ročníku si děti přivezly 8 zlatých, 4 stříbrné, 2 bronzové a 2 bramborové medaile.“

Mohou se k vám přidat nové děti, pokud by měly zájem? Kde a kdy trénujete?

„Zájemci se mohou přijít podívat kdykoliv na naše tréninky a během prázdnin se rozhodnout, zda by chtěli tento sport zkusit. Nábor bývá vždy první týden v září. V letošním roce opět připravujeme o prázdninách letní soustředění v ČR  summer camp v Německu.    Děti budou tak mít možnost naučit se spoustu nového a trénovat s německými a americkými kolegy, které znají již ze zahraničních workshopů. Naše tréninky probíhají v TJ Sokol Řevnice, ale i v Lidovém domě v Řevnicích, kde využíváme dalších sportovních služeb. Děti trénují s podporou DOB-INVEST.“

 Děkuji za rozhovor.

Tomáš Hromádka, převzato z řevnického Ruchu