Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence je náročná a v pokročilém stadiu nemoci se rodina obvykle neobejde bez kvalifikované pomoci. U každého je projev i průběh jiný, a tak je na zvážení pečujících, jak dlouho je nemocný člověk schopen být doma sám a kdy vyžaduje neustálou přítomnost druhé osoby. Nebojte se požádat o pomoc v případě, že vám docházejí síly. Jakmile stav nemocného vyžaduje nepřetržitou 24hodinovou péči, je na zvážení, zda jsou příbuzní schopni zajistit ji sami, nebo se obrátí na specializované zařízení. Péče o člověka s demencí je psychicky i fyzicky velice náročná a v žádném případě není selháním, pokud se pečující rozhodnou pro využití pobytové služby domova se zvláštním režimem.
Poradna pro zdravé stárnutí
Proč se ptát odborníků na demence Alzheimerovou chorobou a dalšími demencemi je v Česku postiženo více než 150 000 občanů a odhaduje se, že během následujících dvaceti let stoupne jejich počet na více než 300 000. Alzheimerova demence je charakteristická plíživým začátkem, který bohužel často uniká pozornosti okolí. Pokud jste na pochybách, zda se u blízkého příbuzného či známého jedná o přirozené projevy stárnutí, nebo o příznaky počínající demence, zašlete dotaz do naší poradny na www.alzheimercentrum.cz/poradna.
Ptejte se na cokoliv
Nebojte se jakékoliv otázky. Metodikové pro danou problematiku a rovněž lékaři různých specializací poradí všem, kteří mají podezření, zda u jejich blízkých nemůže být důvodem zapomínání, zmatenosti a podobných příznaků právě Alzheimerova choroba či jiné demence. Pokládejte otázky ze sociální, zdravotní či z ošetřovatelské oblasti. Odborníci pomohou také s výběrem vhodného zařízení, zajistí testování paměti, což je první krok v řadě vyšetření k určení diagnózy.