Na podobném principu spočívá i hra vyžadující zapojení hledačova mozku, nohou, GPS a internetu. Tato hra se jmenuje geocaching.
Cílem této sportovně-turistické hry je za použití GPS navigačního systému nebo pouze mapy najít jiným hráčem ukrytý předmět, kterému se říká „cache“ (angl. úkryt, vyslovuje se „keš“). Hráč přitom má k dispozici pouze zeměpisné souřadnice, na nichž je plastová schránka ukrytá. Vše za pomoci internetu, kde si jednoduše po zadání např. PSČ vybere zajímavou kešku z okolí, kterou bude později hledat.
V praxi někteří geocacheři navigační systém GPS vůbec nepoužívají. Cache vyberou například na serveruwww.geocaching.com, podle mapy si najdou příslušný GPS bod, použijí nápovědu umístěnou u cache na internetu a vyrazí do terénu pouze s mapou. Hledání cache je jistě výrazně komplikovanější, ale o to zajímavější.
Geocacheři, někdy také česky geokačeři, se vžívají do role novodobých hledačů pokladů. Jednou z jejich met je zdolání výzvy k nalezení kešky, případně vychutnání si pocitu správného vyluštění polohy pokladu. Pak si prohlédnou obsah krabičky, mohou vyplnit zadání úkolu v ní obsažené, podepíší se do logbooku (záznamového aršíku nebo sešitku), chvíli vydechnou, pokochají se výhledem do krajiny. Než odejdou domů, krabičku opět uloží na místo, kde ji našli, nebo podle svého předchozího plánu pokračují v hledání další schránky.
Pokud máte vlastnosti detektivů, pátračů, luštitelů a milujete hlavolamy, pak máte ty správné vlastnosti pro to, abyste se stali úspěšným
geocacherem.
Nutná příprava
Na internetu (např. www.geocaching.cz) najdete pěkně zpracovaný návod, jak začít s hledáním i jak založit první kešku poté, co odlovíte alespoň stovku jiných. Získáte zde i výukové video.
Krátce tedy, jak se připravit, když se chystáte najít třeba i svůj první poklad. Na internetových stránkách www.geocaching.com si pod přezdívkou vytvoříte vlastní účet, jehož základní verze je zadarmo.
Po přihlášení si zvolíte na mapě libovolné místo, kam se chystáte na výpravu. Po zadání jeho názvu nebo PSČ obdržíte přehled nejbližších kešek. U každé je určitý počet hvězdiček – ty označují její obtížnost a velikost. Po kliknutí na vybranou kešku dostanete všechny informace, které chtěl její zakladatel světu sdělit. Obsahují samozřejmě i údaje o daném místě a jeho souřadnice. Návod mimo jiné zahrnuje pokyny pro vyzvednutí pokladu a nápovědu, která bývá zašifrovaná. Najdete i popis terénu, v němž se keška nachází.
Je dobré se hned také podívat na některý z mapových internetových serverů, kam zhruba souřadnice ukazují.
Pokud máte GPS, uložte si souřadnice, nezapomeňte mapu a můžete vyrazit pro poklad, v hantýrce „na lov“.
Jak vypadá keška?
Keška bývá označena svým jménem a nickem svého zakladatele. Může být různě veliká, od velikosti nano, mikro (krabička od filmu nebo kinder vajíčka) přes regular až large. Doporučována je regular keška ve velikosti obědové krabičky. Ta je dostatečně prostorná na to, aby obsahovala malý sešit – logbook, do něhož se zapisují nálezci pokladu (stejný záznam pak geocacher provede i na webové stránce), tužku, výměnné předměty nebo objekty putující mezi keškami. Těm se říká travel bugy – cestující brouci. Často najdete i mince, v poslední době jsou to třeba dřevěné gravírované mince podobné turistickým známkám, ale menší.
Podle velikosti v sobě mohou některé poklady ukrývat drobné předměty určené na výměnu. Pokud si některý chcete odnést, musíte za něj nechat ve schránce náhradu. Dále keška obsahuje list s pokyny pro náhodného nálezce, mudlu.
Mystery a multikešky
Ke všem pokladům se ale nedostanete tak, že si pouze opíšete souřadnice z internetu. Některé souřadnice musíte vyluštit, rozkódovat a jinak na ně přijít, může se stát, že jste někde udělali chybu, ale to zjistíte až na místě, kde poklad nenajdete. Tyto kešky se nazývají mystery.
V případě multikeše souřadnice nevedou přímo k pokladu, ale k jinému místu, kde budou další indicie. Takto získaná čísla pak dosadíte do rovnice podle návodu. Tím dostanete finální souřadnice bodu, kde se schránka nachází. Čeká vás tak příjemná procházka spojená s poznáváním dané lokality.
Jiné typy pokladů nemají podobu hmatatelné krabičky, ale úkolu, kdy musíte najít informaci nebo místo, kde se vyfotografujete nebo natočíte na kameru. Záznam nebo údaj pak pošlete tomu, kdo virtuální poklad založil.
Našli jste poklad?
Hurá! Co tedy vzít a co naopak nebrat: Určitě poté, co do logbooku zapíšete svůj nick a datum, uveďte i věci, které ze schránky vezmete, a naopak vámi vložené nové. Pak jej vraťte zpět do krabičky. Určitě neodnášejte tužku či ořezávátko. Větší krabičky obsahují věci výměnné a putovní. Platí zásada, že pokud měníte, ve schránce musí zůstat předměty stejné nebo vyšší kvality. Putovní geocoins nebo travel bugy vezměte jen v případě, kdy víte, že během 14 dnů budete hledat další kešku a do ní je chcete přenést.
Krabičku s pokladem musíte po svém nálezu dobře uzavřít a vrátit na místo.
Pozor na mudly
Na místě samém je třeba dávat pozor na nezasvěcené lidi, kteří o geocachingu nemají ponětí. Bezpečnostní opatření mají zabránit nejen případnému zájmu zvědavců o ukrytou schránku, ale zejména jejímu zničení.
(bt)