Zámek Liteň otevírá sezónu a zve (nejen) na hornové jaro

Jarmila Novotná s dětmi Foto: z archivu zámku Liteň

LITEŇ – Na zámku v Litni se chystá připomínka kulatého výročí operní pěvkyně Jarmily Novotné, slavné zdejší rodačky. Součástí slavnostního programu bude i otevření novorenesanční hrobky rodu Daubků.

V letošním roce si připomínáme 30 let od úmrtí Jarmily Novotné, která zemřela nečekaně 9. února 1994 v New Yorku. Česká sopranistka Jarmila Novotná patřila k nejzářivějším zjevům světové operní scény 20. století. Zároveň byla známou herečkou v Hollywoodu. Dodnes její jméno rezonuje ve světě, především v Metropolitní opeře v New Yorku, kde působila plných 16 sezón mezi lety 1940 až 1956 nebo v Berlíně a ve Vídni. Byla rovněž velkou patriotkou, svou rodnou zemi podporovala i ze zahraničí.

V Litni se již konalo třináct sezón Festivalu Jarmily Novotné a pro letošní rok chystají organizátoři sérii akcí, které si budou výročí Jarmily Novotné připomínat.

Třináctou sezónu otevře setkání špičkových hornistů při Jarní akademii hornistů. Vychutnejte si v sobotu 13. dubna v 18.30 hodin díla světových mistrů i českých autorů v podání nejvýznamnějších hráčů na lesní roh v České republice během Galakoncertu hornistů České filharmonie v sále Čechovny.

V neděli 14. dubna ve 14 hodin v zámeckém parku zahraje českou a evropskou loveckou hudbu od historie do současnosti Český trubačský sbor. Koncert je přístupný veřejnosti zdarma.

Program festivalu 2024:

13. až 14. 4. Jarní akademie hornistů České filharmonie

13. 4. Galakoncert hornistů České filharmonie

14. 4. Koncert Českého trubačského sboru

25. 5. Slavnostní den při příležitosti 30. výročí úmrtí Jarmily Novotné

4. až 7. 7. Výtvarný víkend pro amatérské malíře

7. 9. Mozartovi svůdníci

1. 12. Adventní koncert

Jarmila Novotná v roli Elviry v Don Giovanni Foto: z archivu zámku Liteň