Zajíc z Nezmarů: Jsem rád, že se Porta usadila

Foto: Dáša Borovská

Zakladatel Nezmarů Pavel Zajíc oslavil 40 let kapely. Mnoho jejich písní zlidovělo a zpívají se na různých setkáních.  Zanedlouho je uslyšíme na Portě v řevnickém Lesním divadle.

Nezmaři si ke 40. narozeninám nadělili kromě koncertů také velký zpěvník, kde najdete 140 písniček (včetně akordů) vydaných na všech jejich hudebních nosičích, a také dvojcédéčko s názvem Nezmaři 40 výběr XL. Kapela hraje již léta ve složení Pavel Zajíc, Tonda Hlaváč, Pavel Jim Drengubák a Šárka Benetková. Pavel Zajíc stál u zrodu kapely v roce 1978.

Pane Zajíci, loňský rok byl pro Nezmary výjimečný – čtyřicet let trvání kapely je úctyhodná doba. Jak jste tuto velkou událost oslavili?
Oslavili jsme ji koncerty po celé republice, z toho dvěma výjimečnými 10. května v Českých Budějovicích a 10. listopadu společně s našimi přáteli a souputníky, plzeňskou kapelou COP, v pražské Lucerně. Soukromá oslava proběhla tradičně v autokempu Podroužek u Netolic a byla jako obvykle velmi vydařená.

Čtyřicet let je opravdu hodně, vaši fanoušci to jistě oceňují. Napadlo vás před těmi lety, že budete existovat ještě v roce 2019?
Životnost dobrého projektu je odborníky odhadována na deset let. Takže to je buď mimořádně dobrý projekt, nebo mimořádně špatný odhad odborníků.

V tom případě je dobře, že se odborníci spletli. Pojďme teď do roku 1978. Jaké vlastně byly začátky Nezmarů?
Otázky ohledně vzniku a historie kapely byly už mnohokrát popsány, a koho budou zajímat, najde je na našich stránkách Nezmari.cz nebo ve velkém nezmarském zpěvníku, který letos vyšel a který budeme představovat divákům na Portě v Řevnicích.

Dobře. Tak alespoň řekněte, jak jste se tehdy všichni potkali?
Šťastným řízením osudu. A v hospodě, jak to tak bývá.

Od roku 1990 až dosud hrajete ve stejném složení. Nemáte občas chuť něco změnit?
Kdybychom v tomto punktu chtěli něco měnit, myslím, že jsme na to měli docela dost času.

Proč jste si vybrali folkovou muziku?
K tomu došlo tak, že se nám ta muzika líbila.

Hrál a skládal jste ještě před Nezmary?
Ano. Třeba na vojně s naší kapelou Zelená šestka, kterýžto název nám vymyslel vlastní hlavou soudruh politruk (pamětníci vědí). Ony texty se naštěstí nezachovaly, jinak bych teď byl vláčen bulvárním tiskem jako přisluhovač režimu.

Máte svou nejoblíbenější píseň nebo písně, které můžete hrát pořád? A naopak: vadí vám nějaká?
Obojí se řídí hlavně podle momentálního rozpoložení, takže nelze generalizovat.

Mnoho vašich skladeb zlidovělo, lidé je dobře znají. Máte rád, když s vámi na koncertech zpívají?
Pokud s námi lidé na koncertech zpívají naše písničky, nemůže být nic hezčího. Ale je pravda, že je k tomu kolikrát ponoukáme.

Jaké songy najdeme na vašem nejnovějším cédéčku, které vyšlo k loňskému jubileu?
Snažili jsme se do symbolické čtyřicítky písní vybrat ty nejoblíbenější, nejreprezentativnější a okořenit je různými úlety a skladbami vyšťouranými z archivů. Snad se nám to podařilo.

Každý rok máte dost koncertů a občas vystupujete také v Dobřichovicích. Líbí se vám kraj kolem Berounky?
Kraj kolem Berounky se nám líbí velmi, máme tu řadu přátel a je nám tu dobře, jak už název obce napovídá. A pokud je základ názvu Dobřichovice dvojsmyslný, tak do břicha si tady taky občas něco nalejeme.

Letos budete znovu hrát na Portě v Řevnicích. Vzpomenete si, kdy jste na ní byli poprvé? V čem byla jiná než dnes?
Na Portě jsme byli poprvé v roce 1978. Nepostoupili jsme do krajského kola, ale budiž nám omluvou, že jsme tehdy hráli asi tři týdny. Kdy jsme poprvé hráli v Řevnicích, bude určitě někdo vědět, krátkodobá paměť není mou silnou stránkou. A v čem byla Porta jiná než dnes? To je téma na knihu, ale v podstatě v tom, že jsme byli mladí a neměli jsme na práci nic jiného.

Jak vzpomínáte na roky, kdy jste Portu vyhráli?
Se sladkou nostalgií, kombinovanou s pýchou. Už nikdy potom se nám to nepovedlo, možná i proto, že už jsme se do soutěže nepřihlásili a jezdili jsme jako hosté

V roce 2008 se Porta přestěhovala do Lesního divadla v Řevnicích. Byl to dobrý krok?
Mít Portu v Řevnicích je asi dobře. Nevím, jaké byly tehdy varianty, ale když se jakýkoli festival stěhuje jako saranče, nebývá mu to ku prospěchu. Jsem rád, že se Porta už konečně usadila. Vím to z vlastní zkušenosti, ani já už nejsem nejmladší.

Budete v nejbližší době hrát ještě někde poblíž Berounky?
Určitě ano, například na Křivoklátě. A rozhodně kolem řeky ještě mockrát pojedeme.

Co vás baví kromě hraní a zpívání?
Věci, které s Berounkou docela souvisejí, třeba rybaření. Také mě můžete najít ve startovní listině Rallye Berounka Revival, která se jede v říjnu.

Co byste popřál divákům na Portě?
Hlavně dobré počasí, spoustu dobré muziky a zážitků, na které budou vzpomínat aspoň tak, jako my vzpomínáme na zlatá léta Porty v Plzni, neboť je to spojeno s naším bouřlivým mládím.

Kdo jsou Nezmaři?

  •         Jihočeská kapela, která vznikla v roce 1978.
  •         Hrají ve složení Pavel Zajíc, Pavel Drengubák, Tonda Hlaváč a Šárka Benetková.
  •         Držitelé Malé Porty z roku 1982, Velkých Port z let 1983 a 1984 a Zlaté Porty z roku 2016.
  •         Mnoho jejich písní zlidovělo, například Bodláky ve vlasech, Písek nebo Ráno bylo stejný.
  •         Letos budou hrát na Portě v Řevnicích, a to v sobotu 29. června od 22:10 hodin.

Lucie Hochmalová