Za ochutnávkou chleba do mlýna U Veselých

Foto: Lucie Hochmalová
Foto: Lucie Hochmalová

Máte volný víkend s dětmi a nevíte, jak je nejlépe zabavit? Chcete s nimi prožít něco opravdu zajímavého? Pak tu pro vás máme jeden skvělý tip na výlet: mlýn U Veselých v Chotči.

Není to daleko od nás a určitě se tam bude líbit nejen dětem.

Na návštěvě mlýna U Veselých jsem byla několikrát. V jeho případě totiž platí, že kdo ho jednou navštíví, bude se sem chtít vrátit. Mlýn je malebný a má svoje kouzlo, které zatoužíte pocítit víckrát. A tak se teď s námi pojďte do něj podívat!

Historie mlýna
Mlýn U Veselých leží na Radotínském potoce, jen kousek na západ od hranic našeho hlavního města. Na dvaceti kilometrech tohoto potoka bývalo kdysi v minulosti dokonce 21 mlýnů, ale jen tento jediný stále vypadá jako dřív. A navíc je i dnes funkční, mele se tu mouka a ve zrekonstruované peci peče chleba.

Není úplně jisté, kdy byl mlýn vlastně postaven, ale určitě tady stál už v 17. století. První zmínka v kronikách pochází z roku 1666. Dřív se mu říkalo také Měchurovský mlejn (podle prvního mlynáře, který ho měl v pronájmu) nebo mlejn pod Chotčí. Rodina Veselých ho vlastní od roku 1776, v současné době je to už sedmá generace mlynářů. Mlýn byl v provozu nepřetržitě do roku 1951, kdy tu komunisté mlýnskou činnost ukončili, znovu pak byl spuštěn v roce 1992. A tak tady po více než 40 letech znovu semleli mouku.

Co můžete vidět
Návštěva mlýna je velmi příjemná, dýchne tu na vás atmosféra starých časů, kdy si lidé mnoho věcí vyráběli sami a život nebyl tak uspěchaný jako nyní. Během prohlídky uvidíte mlýnskou technologii z první poloviny dvacátého století, malou vodní elektrárnu, pec na chleba (pekárna tu sloužila od roku 1931) a také turistické návštěvnické centrum, kde se dozvíte mnoho informací o obilovinách nebo mlecích kamenech.

Kromě toho na vás na dvoře čeká vodník (naštěstí není živý) a spousta domácích zvířat. Součástí mlýna je též mlýnský obchod. K usedlosti patří i obytná a hospodářské budovy, vodní nádrž s náhonem a jezem, pole a les.

Jak se sem dostanete?
Můžete zajet až k mlýnu, kde je parkoviště. Lepší je ale nechat auto v obci Choteč a necelý kilometr se projít k mlýnu, je to příjemná procházka přírodou. V teplém počasí se bude dětem obzvlášť líbit u potoka hned vedle mlýna.

Prohlídky a pečení chleba
Mlýn je otevřen od 2. dubna do 1. listopadu, standardní prohlídky spuštěného mlýna s průvodcem (mlynářem) společně s expozicí obilovin se konají vždy v sobotu a v neděli, začátky jsou ve 13, ve 14:30 a v 16 hodin.

Ukázky pečení chleba probíhají v květnu a v červnu vždy v sobotu sudého kalendářního týdne.

Ve mlýně dělají také kurzy pečení chleba, které organizuje Mlýnská chasa, o. s., letos 23. května, 12. září, 10. října, 7. a 21. listopadu. Pro skupiny je možné domluvit i jiné termíny, podrobnosti najdete na webových stránkách www.mlynska-chasa.webnode.cz.

Více informací získáte na webu www.mlyn-uveselych.cz nebo na e-mailové adrese info@mlyn-uveselych.cz.

(lho)