Patříte ale mezi ty, které nebaví lyže ani běžky, ale milujete sníh? Pak pro vás máme tip na pěší výlet na Sněžku. A pokud nemáte rádi ani turistiku, můžete se tam vydat lanovkou.
Ať už se nahoru dostanete jakkoliv, výhled z naší nejvyšší hory stojí za to!
Naše nejvyšší hora Sněžka měří 1 603 metrů, což asi všichni znáte ze školy. Možná už ale nevíte, že její povrch je skalnatý a má rozlohu asi 30 akrů.
Jméno Sněžka se používá od roku 1823. Původně se hora jmenovala Sněžná a říkalo se jí také Pahrbek Sněžný nebo Sněžovka. Jejím vrcholem přímo prochází česko-polská hranice.
Tři budovy na vrcholu
Když na naši nejvyšší horu vystoupáte, uvidíte několik staveb. Nejstarší je dřevěná rotundová kaple svatého Vavřince ze 17. století, kterou nechal postavit slezský šlechtic Kryštof Leopold Schaffgotsch. Bývá málokdy otevřená. Najisto jen v den svátku svatého Vavřince 10. srpna, kdy se tu koná svatovavřinecká pouť a scházejí se v ní čeští a polští duchovní a poutníci na mši.
Další je Polská bouda s meteorologickou stanicí. Tady si můžete dojít na oběd, svačinu nebo na toaletu. Počítejte ale s poplatkem 20 korun, i když si dáte jídlo. Dříve tu stávala také Česká bouda, ale byla příliš zchátralá, takže musela být zbourána a dnes už ji připomíná jen kamenný obelisk.
Budova nové Poštovny Anežka stojí nad stanicí lanovky od roku 2004. Má poštovní směrovací číslo 542 91 a je nejvýše položenou poštou v naší republice. Můžete se rozhlédnout z její vyhlídkové plošiny, koupit si drobné občerstvení a také pohledy a upomínkové předměty. V letní sezoně bývá na Sněžce i v Poštovně tolik návštěvníků, že se stěží dostanete dovnitř.
Jak nahoru?
Pokud neholdujete pěším túrám, můžete se na Sněžku vyvézt lanovkou. Nástupní stanice je v Peci pod Sněžkou, přistoupit můžete také na Růžové hoře. Od podzimu 2013 tu po rekonstrukci jezdí nové kabinky, které nahradily legendární sedačky. Stará sedačková lanovka byla v provozu víc než 63 let a šlo o nejstarší provozovanou lanovkou v naší republice.
Jednoznačně doporučuji dostat se na Sněžku po svých. Možností je hodně a ze všech směrů. Každá trasa je poměrně náročná a v podstatě stále do kopce, ale všude po cestě jsou boudy a další místa, kde se dá odpočinout, občerstvit a načerpat síly.
Nejméně lidí bývá na trase z Pomezních bud v Horní Malé Úpě. Vede po červené turistické značce přes chatu Jelenka, kde se můžete posilnit před výšlapem, a Svorovou horu, ta měří necelých osm kilometrů.
Můžete vyrazit i z Pece pod Sněžkou, odkud vede nejvíc cest – ta nejkratší a nejjednodušší je po žluté turistické trase přes Růžovou horu a pod lanovkou až na vrchol, celkově ujdete šest a půl kilometru. Chata Růžohorky je vyhlášená svým domácím jídlem a dobrým pivem.
Z Pece se lze vydat také po červené a částečně zelené trase přes Richtrovy boudy, Výrovku a Luční boudu. Oblíbený výlet čítá kolem třinácti kilometrů. Navíc během něj narazíte na několik občerstvení, nejznámější je asi Luční bouda. Z Pece na Sněžku vede také sedmikilometrová cesta přes Obří důl.
Jde to i ze Špindlerova Mlýna. Nejkratší trasa, o délce osm kilometrů, je přes Luční boudu. Na naši nejvyšší horu chodí turisté i z Polska nebo třeba z Černé hory. To je ovšem dost dlouhý výlet na celý den.
Zajímavé informace:
- Nadmořská výška Sněžky: 1 603 m n. m.
- Stanice Sněžka: 1 588,32 m n. m.
- Stanice Růžová hora: 1 339,05 m n. m.
- Stanice Pec pod Sněžkou: 828,95 m n. m.
- Provoz lanové dráhy: celoroční (v dubnu a listopadu pouze o víkendech) denně od 8 do 18 hodin, v období 1. 5. až 30. 9. do 19 hodin, do rychlosti větru 60 km/h.
Lucie Hochmalová
Foto: LH a Martina Barbaričová