Výtvarný víkend na zámku připomněl malíře Josefa Mánesa

Foto: z archivu zámku Liteň

LITEŇ – „Vykonal jsem cestu ve společnosti výtečných láskyhodných zámeckých dcer, kde bydlím, jimž děkuji za víc takových výletů.“ Tato slova napsal Josef Mánes vysoce blahorodé slečně Henrietě z Rittersbergu v Litni na podzim 1861.

Víkendový výtvarný plenér s malířem Ondřejem Malečkem se inspiroval dílem našeho slavného romantického malíře, který na zámku Liteň pobýval na podzim roku 1861. Zakončila ho vernisáž vzniklých děl a přednáška Josef Mánes a jeho působení v Litni v nově zrekonstruované zámecké oranžérii. Monika Švec Sybolová představila malíře, jeho vztah k Litni a díla, která tam vznikla. Pohovořila také o jeho nejslavnějším obrazu Josefína, který dostala Jarmila Novotná jako svatební dar, a přednášku okořenila zajímavostmi, například kdo mohl být inspirací pro dívku na obraze Josefína aj.

Výtvarná díla vznikala v zámeckém parku, na židovském hřbitově a v okolí hrobky rodiny Daubků. Jejich tématy byly soumrak, detaily květin a stromů, na židovském hřbitově se vytvářely frotáže náhrobků a sledoval se pohyb světla a stínů, Daubkova hrobka inspirovala studie architektury a krajinných průhledů. Plenér a přednáška vznikly ve spolupráci neziskové organizace Zámek Liteň, z. s. a Národní galerie Praha v rámci doprovodného programu k výstavě Josef Mánes: Člověk – umělec – legenda.

Foto: z archivu zámku Liteň

Vzniklá výtvarná díla jsou vystavena v nově otevřené zámecké oranžérii, jejíž rekonstrukce se uskutečnila za podpory Středočeského kraje. Dernisáž proběhne 8. září v rámci závěrečného galakoncertu pro veřejnost Interpretačních kurzů se světově uznávaným hlasovým koučem Kamalem Khanem a profesorkou Akademie múzických umění Helenou Kaupovou.

Foto: z archivu zámku Liteň