Výstava ukáže mechanické hračky a strojky

Foto: Muzeum Českého krasu

Unikátní výstavu přes prázdniny připravilo berounské Muzeum Českého krasu. K vidění tu bude pod názvem Duše plná koleček za tajemstvím pohybu mechanických hraček a figur.
Navštívit ji můžete do konce srpna. Výstava zavede návštěvníky do svébytného světa mechanického pohybu. Poznáte kuriózní předměty, jejichž podoba i neuvěřitelně komplikované mechanismy dodnes vyvolávají úžas. Uvidíte výběr strojů od 18. století do současnosti, které svými pohyby napodobují přírodní jevy či živé bytosti. Příkladem je například terč znázorňující latrínu, hodiny v podobě lidské hlavy s pohyblivýma očima nebo s kováři bijícími do kovadliny dva kováři.

Nechybí ani různé mechanické hračky, pohyblivá opičí kapela nebo originál koně, který vozil děti na letenském kolotoči bezmála sto let.

Zajímavostí na pohled i na poslech jsou hrající klícky s mechanickými ptáčky, které jsou velikou sběratelskou vzácností. Výstava seznámí s automaty – pohyblivými figurami, které pochází ze státních i soukromých sbírek z celé České republiky.

(pan)