Vyrazte na festival záchranných složek nazvaný Houkačky

DOBŘICHOVICE – První ročník festivalu Houkačky se uskuteční 25. května od 10 hodin na louce u lávky v Dobřichovicích. Představí práci hrdinů dnešní doby: hasičů, zdravotníků, policistů, vojáků, nízkoprahových organizací a spolků činných v oblastech osvěty a prevence. Co návštěvníky čeká, sdělili organizátoři Štefan Oršoš a Martin Jurkovec.

Koho napadlo akci uspořádat?

Nápad vznikl v hlavě Štefana Oršoše ze společnosti Food Event a byl inspirován Dnem IZS v Dobřichovicích. Proto byl jako spolupořadatel přizván právě Sbor dobrovolných hasičů Dobřichovice pod velením Martina Jurkovce. Základní myšlenkou bylo uspořádání festivalu pro rodiny s dětmi, který zábavnou a interaktivní formou přiblíží práci záchranných a bezpečnostních složek, a zároveň pomůže veřejnosti získat odpovědi na otázky týkající se ochrany majetku, bezpečnosti ve veřejném prostoru, protidrogové tematiky, šikany a digitální bezpečnosti dětí, duševního zdraví atd.

Proč zrovna v Dobřichovicích?

Protože se zde nabízí dobře dostupný prostor vhodný i pro dynamické ukázky nejen na souši, ale i na vodě a v případě výsadku z vrtulníku i ze vzduchu.

Jaké největší lákadlo chystáte?

Určitě speciální techniku všech zúčastněných složek, výsadek z armádního vrtulníku, mobilní laboratoř Povodí Vltavy, kde si děti vyzkoušejí rozbor vody, nebo stan podolské porodnice se stanovištěm pro péči o dříve narozené děti.

Co všechno návštěvníci uvidí?

Festival jsme pojali jako kombinaci statických a dynamických ukázek práce IZS, Armády ČR a dalších organizací. Technika obnáší vozový park i vybavení potřebné k zásahům. Navštívit by nás měli i kynologové s vycvičenými psy. Proběhne několik dynamických ukázek, při nichž se veřejnost účastní průběhu zásahu IZS, rád bych upozornil i na prezentační stánky organizací, které se rozhodly festival navštívit. Mezi jinými například Linka bezpečí, Centrum Locika, Chytrá péče, aplikace Záchranka. Za zmínku stojí i stan Vodní záchranné služby ČČK nebo spolupráce s lékárnami BENU, jež v průběhu celého dne zajistí konzultace, měření tlaku, cukru a cholesterolu a další preventivní testy. Kompletní přehled prezentujících najdete na našich webových stránkách houkacky.cz   

Na co se mohou těšit nejmladší příchozí? 

Chystáme doprovodný program, během něhož se děti interaktivní formou seznámí se základy první pomoci. Nezapomněli jsme ani na sportovní vyžití v podobě opičí dráhy v režii dobřichovického Jojo Gymu. Czech SAR Team umožní návštěvníkům vyzkoušet si na figuríně resuscitaci nebo položit se do vakuové transportní matrace. Myslíme i na kreativní dílny pro nejmenší. A každého určitě zaujme ukázka práce hasičů nebo simulace zadržení nebezpečných a ozbrojených pachatelů v režii Cizinecké policie ČR.