Vydejte se romantickým údolím říčky Kocáby

Také červen je ideálním měsícem na romantickou procházku. Zveme vás tedy do údolí legendární říčky Kocáby. Od Berounky se sem dostanete za necelou půlhodinu a pak vás čeká cesta podél řeky plná krásných zákoutí a míst k odpočinku.

Říčka Kocába pramení u Příbrami a po 45 kilometrech se u Štěchovic vlévá do Vltavy. Její nejkrásnější úsek leží za Novým Knínem, kde začíná hluboké údolí, místy lemované skalami, jinde provázené chatkami a starými trampskými osadami.

Ostatně historie Kocáby je spojená s trampingem už od konce 1. světové války, kdy sem začali jezdit fanoušci Divokého západu a Kocábě dali přezdívku Hadí řeka. Ve 30. letech minulého století tu vyrostly stovky chat a mnoho trampských osad. Jistě jste už někdy slyšeli o osadě Askalona, Kansas, Louisiana nebo Havran.

Osady na Kocábě fungují dodnes a dýchá z nich pohodová atmosféra. Poblíž obce Bratřínov stojí Askalona. Svůj název získala podle nikdy nedobytého hradu Ascalon v Persii. Proslula svou láskou ke sportu a tu si drží dodnes. Aktivně se zapojuje do sportovních turnajů, jako je Trampská liga nebo soutěže v údolí Kocáby či Sázavy. Další zajímavou osadou je Louisiana, založená v roce 1930. Kromě sportu tu provozují i hudbu a zpěv.

V minulosti stávalo na Kocábě i mnoho mlýnů, ale dnes tu zbylo jen pár budov a dochovala se  některá jejich jména.

Na říčce se dříve rýžovalo zlato, a to v okolí Nového Knína a Štěchovic, kde i dnes můžete najít zbytky důlní činnosti. V Malé Lečici se před 25 lety dokonce pořádalo mistrovství světa v rýžování.

Z Velké Lečice kolem vodopádu
Náš dnešní výlet můžete začít ve Velké Lečici u kapličky a turistického rozcestníku. Dá se sem dojet autobusem a v pohodě tu zaparkujete i auto. Po zelené turistické značce se vydáte směrem na Malou Lečici a zhruba po dvou kilometrech dorazíte k Lečickému vodopádu. Není příliš mohutný, zato hučí jako rozbouřená řeka, protože v úzké skalní soutěsce teče do malého jezírka. Odpočiňte si a pokochejte se divokostí zdejší vody. A zavzpomínejte na Léto s kovbojem, protože právě zde se natáčel.

Poté projděte Malou Lečicí, v níž stojí za zmínku kaplička, a pokračujte směrem na Masečín. K rozcestí Pod Kolní strání je to dalších pět kilometrů pořád po zelené značce. Dále se dejte třeba po modré značce do Bojanovic, což jsou asi dva kilometry, stejně dlouhá trasa vede do Masečína, odkud jede autobus do Prahy.

Zdatní turisté mohou z Masečína dojít dalších pět kilometrů po žluté turistické trase až do Štěchovic. Cesta vede většinou z kopce a stejně jako předchozí trasa je občas lemovaná osadami a chatkami.

A pokud by vám délka výšlapu nestačila, projděte si ještě naučnou stezku Nový Knín, která měří deset kilometrů.

 

Praktické informace

  • Trasa: Velká Lečice – Malá Lečice – Masečín – Štěchovice
  • Délka trasy: 12,5 km
  • Trasa není vhodná pro nejmenší děti, s kočárkem a na kole se projet dá.