Vychutnejte si výhledy v okolí Hudlic 

Pěší túry jsou poslední dobou velmi oblíbenou zábavou. Můžeme během nich poznávat nová zajímavá místa, a navíc na čerstvém vzduchu upevnit své zdraví. Dnes vás proto zveme za krásnými výhledy v okolí Hudlic u Berouna.

Hudlice leží devět kilometrů za Berounem a jsou asi nejznámější jako rodiště českého buditele a spisovatele Josefa Jungmanna. Pokud byste se chtěli vydat na exkurzi do jeho rodného domku, doporučujeme vám vyhradit si na výlet celý den. V okolí jsou totiž krásné skály, naučné stezky a rozhledna. Vybrali jsme pro vás pěší trasu dlouhou 14 kilometrů.

Krušná hora a Máminka
Na turistický okruh můžete vyrazit přímo z Hudlic nebo z obce Svatá. Autem se tam dostanete bez problémů a do obou obcí jedou také autobusy z Berouna. Prvním cílem je jeden z nejvyšších vrcholů Křivoklátska Krušná hora (609 m. n. m.) s rozhlednou Máminka.

Na Krušnou horu vede z Hudlic modrá turistická trasa, měří tři a půl kilometru. Kolem ní pak najdete naučné stezky Krušná hora – Hudlický vrch. Můžete si je také projít, pokud jste zdatnější chodci a nevadí vám další kilometry navíc. Za zmínku stojí dřevěná rozhledna Máminka, zpřístupněná v roce 2015 (ještě před ní tu bývala dřevěná triangulační věž). Z výšky 33 metrů je krásný rozhled na Prahu, Kladno nebo Brdy, při dobré viditelnosti prý i na Šumavu, Ještěd nebo Klínovec.

Vraní skála a setkání sokolů
Od Krušné hory se přesunete níž, po modré značce dojdete na rozcestí Varta, kde se napojíte na žlutou trasu. Po necelých čtyřech kilometrech spatříte hájovnu Král. Jinak nepříliš zajímavé místo ukrývá historii jednoho významného setkání: někdy během roku 1860 se u této hájovny poprvé setkali zakladatelé českého tělocvičného spolku Sokol Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner.

Do myslivny jezdila rodina Jindřicha Fügnera na letní byt, oba muži se spřátelili a 16. února 1862 založili Sokol. Na památku jejich setkání tu byla umístěna pamětní deska: „Z přátelství, které uzavřel pod tímto krovem Jindřich Fügner s dr. Miroslavem Tyršem, vzešlo sokolstvo spojující slovanský svět.“

Od hájovny je to jen kousek po žluté trase k Vraní skále. I tady můžete vystoupat do kopce a z vyhlídky se rozhlédnout do kraje.

Hudlická skála
Pokračování je opět po modré zpátky do Hudlic přes obec Svatá, což je posledních pět kilometrů. Na okraji vsi vás pak čeká odměna v podobě Hudlické skály s nádhernou vyhlídkou.

Skála patří k přírodním zvláštnostem Berounska, je označována jako buližníková skála neboli sluka. Na její jižní straně je úzký vchod do jeskyně, jež měří skoro 12 metrů. Podle pověsti prý v jejím rohu stojí kamenný stůl, za nímž sedává panna v bílém rouchu, šije košili a každým rokem udělá jeden jediný steh. Až bude košile došita, přijde konec světa…

Na Hudlické skále si prý v dětství často hrával i Josef Jungmann a podle vzpomínky mu tam bylo blaze. Věříme, že se místo bude líbit i vám.

Praktické informace:

  • Hudlice jsou od nás z Poberouní vzdálené 30 kilometrů, autem se dá dojet všude, případně jede z Berouna autobus do Hudlic i do Svaté.
  • Trasa měří 14 kilometrů a je příjemná i pro rodiny s dětmi, kočárek se do některých míst nedostane.
  • Kolem vede i cyklotrasa, můžete se tam tedy vydat na kole, výstupy na vrcholky jsou pak náročnější.
  • Na cestě není občerstvení, ideální je vzít si svačinu s sebou. V letní turistické sezoně (o víkendech) bývá otevřené občerstvení přímo pod rozhlednou. Krámek je v Hudlicích.