Vojenský újezd je zrušený, vznikla CHKO Brdy

Foto: L. Hochmalová
Foto: L. Hochmalová

Ve Středních Čechách vznikla 1. ledna chráněná krajinná oblast (CHKO) Brdy. Zároveň byl zrušený zdejší vojenský újezd. Všichni turisté, cyklisté i ostatní návštěvníci tak mohou objevovat dosud neznámá místa v Brdech.

Brdy jsou naším nejvyšším vnitrozemským pohořím, které bude nyní konečně přístupné veřejnosti. „Na ploše o rozloze 345 kilometrů čtverečních se nachází pět přírodních rezervací, tři přírodní památky a osmnáct evropsky významných lokalit. Území je nyní nově rozděleno do dvou krajů – Středočeského a Plzeňského,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád.

Podle něj dojde kvůli rozdělení území i ke změně hranic a velikosti našeho kraje, změny se budou týkat 26 středočeských a plzeňských obcí.

„Turistům, kteří chtějí dosud utajované Brdy začít poznávat, doporučuji ještě pár týdnů počkat. Teprve až od ledna 2016 mohlo začít vyznačování turistických a cyklistických stezek. Také infrastruktura v obcích a městech v okolí Brd ještě není na větší nápor turistů připravena. Hlavní start turistické sezony v Brdech plánujeme na duben,“ dodal Semerád.

Část území Brd bude i nadále sloužit k výcviku armády. „Pro potřeby výcviku vojsk si armáda ponechá vojenskou střelnici na části území přibližně v prostoru na sever od silnice Zaječov – Obecnice. Na tomto území platí podobný režim, jaký museli dodržovat návštěvníci zrušeného vojenského újezdu Brdy. V praxi to znamená, že některá místa jsou veřejnosti i nadále zcela nepřístupná a budou přísně střežená. V době, kdy tu vojáci necvičí, je na část vojenské střelnice Brdy vstup povolen na propustku,“ upřesnil hejtman Miloš Petera.

Platí zákaz vjezdu aut
Nové stezky pro pěší a cyklisty teď vyznačuje správa CHKO Brdy a Klub českých turistů. Trasy povedou třeba na skalní vyhlídky, které vyhledávali turisté už před sto lety v době začátků organizované turistiky v tehdejším Československu. Nyní si ale budou muset všichni návštěvníci dávat pozor, neboť na nevyznačených stezkách se může nacházet ztracená munice. Pyrotechnici budou území čistit ještě nejméně dva roky.

Nová CHKO bude přístupná pouze pro pěší a cyklisty, motorová vozidla budou mít nadále vjezd zakázán. „Je v zájmu nás všech, abychom jedinečnou přírodu Brd zachovali neporušenou i pro budoucí generace. Brdské lesy jsou unikátní zásobárnou kvalitní pitné vody. Auta proto přes Brdy jezdit nebudou,“ potvrdil hejtman Petera.
(lh)

brdy_1