Víte, kde Oldřich potkal Boženu?

DOLNÍ POBEROUNÍ, PERUC – Jaro je konečně tady! Brzy snad budeme moci jezdit i mimo okres, a tak jsme pro vás připravili výlet za legendou do obce Peruc. Tady prý kdysi dávno potkal kníže Oldřich venkovskou dívku Boženu a díky této šťastné náhodě nevymřel rod Přemyslovců po meči už na začátku 11. století.

Městys Peruc leží nedaleko Loun, což je z Dolního Poberouní necelých sedmdesát kilometrů směrem na sever. Známý je především díky dávné legendě. Psali o ní ve svých kronikách Kosmas i Václav Hájek z Libočan. Tehdy kolem roku 1002 se ovšem vesnice jmenovala Opučná a podle Kosmy tudy jel kníže Oldřich z lovu, když zahlédl Boženu u studánky, „ana perúc prádlo“. A proto dnešní název Peruc. Anebo to bylo jinak? Kdo dneska ví…

 

Studánka a dub

V Peruci je hned několik zajímavých míst. Během procházky městysem uvidíte kostel, zámek, studánku i památný Oldřichův dub. Trasa není náročná, má necelý kilometr a vede jen mírně do kopce. Je součástí naučné stezky Perucko.

Začneme podle legendy u památného dubu, který patří k jednomu z nejstarších v Čechách. Podle odborníků je starý přes osm set let, ačkoliv pověst praví, že by mu mělo být více než tisíc roků. Měří 31 metrů a obvod kmene u paty stromu má 970 centimetrů.

Právě zde tehdy spatřil kníže Oldřich venkovskou dívku Boženu (možná to bylo trochu dál u studánky…), a přestože byl ženatý a ona snad vdaná, odvezl si ji do svého sídla, aby s ním vládla českému království. Božena poté porodila jediného Oldřichova syna Břetislava. A na místě jejich setkání byla založena ves a zasazeny dva duby. Boženin dub tu již není, ale ten Oldřichův stojí dodnes.

Boženu připomíná studánka pod zámkem, k níž dojdete během pěti minut. Právě z ní vytéká potůček a vede i kolem Oldřichova dubu. Pseudogotická studánka je zastřešená, voda vypadá čistě. Ale podle zdejší tabule není pitná. Můžete si tady odpočinout a představovat si, jak romantické muselo být setkání nejslavnějšího českého mileneckého páru v historii.

 

Zámek a kostel

A historie vás bude provázet dál, i když novější. kostel sv. Petra a Pavla na náměstí pochází z první čtvrtiny 18. století. Na jeho místě byl farní svatostánek už ve století čtrnáctém.

Za návštěvu pak rozhodně stojí také rokokový zámek v Peruci. Po mnoha letech je od loňského července znovu přístupný veřejnosti. A pokud nezatoužíte po jeho prohlídce, můžete zajít alespoň do pamětní síně Emila Filly. Stát tomuto kubistickému malíři propůjčil část zámku v roce 1947. Filla tu měl byt i ateliér, kde pět let tvořil svá díla. S láskou prý maloval České středohoří. Nadace Emila Filly připravuje společně s peruckým zámkem velkou galerii.

Na místě zámku stával už ve 12. století středověký hrad a později gotická tvrz, která během staletí patřila mnoha majitelům. V 16. století byla za vlády Lobkowiczů přestavěna na renesanční zámek, o století později za Ledeburů pak do podoby raně barokní. Dnešní rokokový vzhled je z let 1763 až 1765. Po válce byl zámek znárodněn, od 60. let postupně chátral a stala se z něj ruina. Teprve v roce 2015 ho nový majitel nechal kompletně opravit a zachránil jeho historickou hodnotu.

 

Praktické informace

  • Procházka Perucí je krátká, měří necelý kilometr a uvidíte tu mnoho zajímavých míst: dub, studánku, zámek i kostel.
  • Zámek v Peruci bude otevřen, jakmile to půjde. Vstupenky na prohlídky se dají pořídit online nebo na místě.
  • Všechny informace najdete na www.chateauperuc.cz.

Lucie Hochmalová