VIDEO: Všenorští mají u kostela sochu sv. Václava

Příjemný svátek svatého Václava oslavili ve čtvrtek 28. září ve Všenorech. Odpolední program začal odhalením nově zrestaurované sochy sv. Václava před místním kostelem.
Poté pokračoval vycházkou a kulturní produkcí v rámci Posvícenského Jablkobraní.

Slavnostní den se opravdu vydařil včetně přílivu teplého slunečného počasí. Desítky diváků nejdříve před všenorským kostelem sv. Václava přihlížely odhalení a požehnání sochy sv. Václava, kterého se ujal farář Robert Hanačík, u sochy zazněla také hudba dua Andrea & Sean, recitace Moniky Černoškové a verše dětí z místní mateřské školy.

Samozřejmě nemohly chybět další osobnosti, díky kterým se socha od Čeňka Vosmíka dostala na své místo: starosta Zdeněk Seidler za obec Všenory, Alena Sahánková za Všenorskou knihovnu a kulturní komisi, malíř Jan Maget, který vytvořil praporec, a především akademický sochař Petr Váňa. Ten během uplynulých šesti měsíců sochu sv. Václava se svým bratrem Tomášem zrestauroval. „Svatý Václav stál původně v bývalém parku Teyrovských společně se sochou Jana Husa, Jana Amose Komenského a Jana Žižky na koni. Socha tam chátrala a časem by se určitě rozpadla. Nebylo to jednoduché, ale podařilo se ji zachránit, za což jsme velmi vděční,“ uvedla knihovnice Alena Sahánková.

Po odhalení sochy pokračoval zajímavý program vycházkou po Horních Mokropsech a hudební produkcí na dvou podiích. Diváky potěšil dětský sbor MIFUN a soubory Kukadýlko a Kukadlo s divadelními hrami a poté zahráli Josef Vejvoda trio s Jiřím Stivínem, Bizarre Band a Trombenik. Zájemci pak mohli soutěžit o nejlepší posvícenský koláč (kam se přihlásilo celkem 22 hospodyněk) a v Jablečném pětiboji. Příchozí si sluneční odpoledne rozhodně užili.

Krátkou reportáž ze slavnostního odhalení sochy sv. Václava natáčela také DOBNET TV.

(vs, lh)