VIDEO: Je úchvatná! znělo řevnickým kinem

Foto: Jan Šefl

Dobřichovická divadelní společnost potěšila diváky kina Řevnice komedií o nejtragičtější zpěvačce všech dob “Je úchvatná!” Na konci března byla tři představení. A ne naposledy.

Kdo by neslyšel o Florence Foster Jenkinsové (1868-1944). Zpěvačce, která neuměla zpívat, ale přesto vyprodala slavnou Carnegie Hall. Životopisný film o mecenášce a operní divě bez kapky hudebního sluchu před necelými třemi lety viděly miliony diváků po celém světě. Kus jejího příběhu si naplno vychutnali návštěvníci řevnického kina. Dobřichovická divadelní společnost ho uvedla pod názvem Je úchvatná! Komedii režírovala Alena Říhová.

Bylo to moje první samostatné režírování. A náročnější, než jsem si myslela. Ale díky hercům, kteří byli pro hru hodně zapálení, se mnohé vyřešilo samo a za pochodu,“ konstatovala spokojená režisérka, ze které největší nervozita spadla po úspěšné premiéře.

Hlavní role se brilantně a s pokorou zhostila Eugenie Koblížková. Ztvárnění Florence Foster Jenkinsové přišlo po jejich menších divadelních rolích. A herečka se na ni pečlivě připravila. „Viděla jsem film a poměrně dost jsem o Florance zjišťovala. Naposlouchala jsem si vše, co nahrála a zhlédla jsem, co už tenkrát zaznamenaly kamery. Když jsem se na dálku připojila do newyorské knihovny , tak jsem se dostala k dobovému tisku. Překvapilo mě, že někteří kritici o Florance opravdu psali v tom smyslu, že její zpěv je možnou interpretací staré hudby. Až tak z ní byli zmatení a nevěděli, co si o jejím pojetí zpěvu mají myslet,“ přiznala nečekaný objev hlavní představitelka.

Na otázku, co ji a Florance spojuje, Eugenia odpověděla bez váhání: „Láska k hudbě. A silný tah na branku. Ona moc chtěla a podřídila tomu celý život. To máme my muzikanti společné. Odmalička jsme zvyklí pravidelně pracovat a jít za svým cílem, protože víme, že nic nemůžeme ošidit.“

Se stejným zápalem hráli také další představitelé. Dušan Navařík zářil jako zprvu hodně zaskočený, ale pak věrný klavírista Cosma McMoon. Srdce publika si získal také Ondřej Nováček v roli St. Claira Bayfielda. „Role se mi hrála moc hezky, protože je kombinací komedie a vážna. Skvěle fungovaly i vazby na ostatní herce,“ pochvaloval si představitel životní lásky Florance Jenkinsové, která ji chránila před všemi negativními ohlasy.

Kateřina Filla Věnečková si s chutí užila roli prostopášné přítelkyně operní divy, zvané Dorothy. Také ona stála po boku operní divy, vyhřívala se na výsluní její slávy a bezmezně ji vychvalovala. Nesoustředěnou mexickou pomocnici Maríu ztělesnila Irena Neradová. A osobu bojující za práva kvalitního zpěvu a kultury vůbec si s vervou zahrála Lucie Hochmalová. Tehdejší atmosféru skvěle navodila dámská vokální skupina Cabinet v dobových kostýmech ve složení: Stanislava Čížková, Veronika Fröhlichová, Lenka Kapsová, Petra Nováková, Petra Součková, Barbora Šmídová a Alžběta Šubrtová.

Průřez hry Je úchvatná! pro DobnetTV natočil Vladimír Svejkovský. Ve videu výše se také mimo jiné dozvíte, jak se cvičí falešný zpěv, co dalo nejvíce zabrat Ondřeji Nováčkovi a kdy a kde se na hru v podání DDS můžeme ještě těšit.

(vs, lib)