Zajímavé je zamyslet se nad tím, jak náročné je lovit poklady ve městě v porovnání s vesnicí nebo přírodou. Vezměme si například Prahu.
Podíváte-li se na cachemapu (mapu kešek) v Praze, zjistíte, že je jimi velmi hustě osázena. Na některých místech není ani dodržena předepsaná vzdálenost mezi dvěma keškami, což je 161 metrů.
Pro ty, kteří hrají na počet ulovených kešek, je to však velká výhoda, protože trasu jednoho výletu lze naplánovat tak, že se dá ulovit více než desítka schránek najednou. Častokrát jen s mapou v ruce.
Pražské kešky jsou dobře dohledatelné, ale dá velmi mnoho práce je hlavně nenápadně objevit, ještě nenápadněji prozkoumat a neviditelně vrátit zpět, aby mudlové nic nezaznamenali a keška nebyla v ohrožení.
Zkoumejte „nepozorovaně“ možná místa uložení kešky, když je zrovna sobota a v ulicích se pohybuje mnoho lidí, strážníků, prodavačů, taxikářů… To si pak člověk vzpomene, jak skvělé to bylo při trmácení se do kopce uprostřed lesa. V Praze je také nutné vymýšlet důvtipná upevnění, využívat magnetů a znalostí fyzikálních zákonů k tomu, aby bylo možné krabičku s pokladem ukrýt.
Nápadné je samozřejmě i to, že geocacheři často prozkoumávají křoví, takže ti, kteří způsobně spěchají po chodníku, si nemohou nevšimnout často umouněných postav hledačů.
Na to, kolik má Praha pamětihodností, jsou však některé kešky na skutečně ohavných místech. Jeden ze známých to komentoval slovy „tam, kde bezdomovci dávají dobrou noc“. Pokud se člověk dostane do podobně špinavých míst lidské existence, ztrácí chuť cokoli hledat.
Najdete ale i promyšlené úkryty s krásným výhledem na Prahu z míst, jež by člověk bez této záliby jen těžko navštívil. Nebo odhalíte i noční kešky, nesoucí úkol vyfotit se za úplňku v místě nálezu apod. Naopak do prostor, které mají určité otevírací hodiny, tedy parků a některých památek v exteriérech, se po jejich zavírací době nedostanete. Což se v přírodě nestane.
V Praze se dá naplánovat výprava i pro technicky zajímavé kešky – třeba podzemní či vodní.
Na internetu lze v jejich popisu vybírat podle hodnocení hledačů, kteří pátrali před vámi, dle referencí známých nebo samotných logů kešky.
Shrnu-li to, pak se v Praze jistě dá objevit pár kešek cestou z práce, vyšplhat ještě v obleku na strom nebo sestoupit s kufříkem k Vltavě, jak popisoval nedávno jeden známý, ale s notnou dávkou adrenalinu – nezasvěcenců je tam příliš.
V přírodě a na venkově je geocaching to správné odrea-gování, i když často s mnoha kilometry v nohách.
(bt)