Vědeckou knihovnu oživí zajímavé besedy

Ilustrační foto: archiv
Ilustrační foto: archiv

Březen je měsícem čtenářů, proto v mnoha knihovnách probíhají aktivity podporující čtenářství. Do celorepublikové akce se tento týden zapojuje i Středočeská vědecká knihovna, která stojí za návštěvu.

„Po celý měsíc nabízí registraci do knihovny novým čtenářům zdarma a přichystala i řadu zajímavých akcí,“ popsal radní pro oblast kultury a památkové péče Zdeněk Štefek.

V úterý 8. března proběhne ve studovně workshop „Recykliteratura na Kladně“, kdy účastníci dostanou do ruky lepidlo, nůžky, texty a obrázky a vyrobí si svůj vlastní obrázek. Obrázky se budou sdílet na facebooku knihovny a ten s nejvyšším počtem zvednutých palců dostane knihu Recykliteratura.

O den později se mohou všichni těšit na autorské čtení Pavla Brycze, který je nejen prozaikem, ale i básníkem, textařem a autorem povídek pro děti.  Za knihu básní v próze „Jsem město“ (1998) získal dokonce Cenu Jiřího Ortena (1999), románová epopej  „Patriarchátu dávno zašlá sláva“ (2003) byla oceněna Státní cenou za literaturu a za knihu „Bílá paní“ na hlídání získal autor Zlatou stuhu 2011.

V rámci „Národního týdne trénování paměti“, který probíhá ve dnech 14. – 20. března 2016, pořádá knihovna 14. března přednášky „Paměť a mnemotechniky“ od Jaroslava Volfa a „Paměť a studium cizího jazyka“ od Jakuba Pavlíka.

Populární bude určitě i beseda s moderním „fotrem“ Dominikem Landsmanem, který s nadsázkou sobě vlastní seznamuje nejen muže s tím, že vychovávat dítě rovná se mentální, ale i fyzické sebevraždě. Jeho blog se stal natolik populárním, že vyšel knižně jako „Deníček moderního fotra“ a „Deníček moderního fotra II“. Beseda proběhne 16. března.

Ve středu 23. března se od 10 až do 19 hodin uskuteční premiérový „Knižní bazar“. Každý, kdo si bude chtít do knihovny přinést vlastní knihy, dostane prostor k jejich nabídnutí. Lidé mohou knihy prodávat, měnit nebo darovat, zároveň si vybírat z titulů, které budou volně k dispozici.

(red)