Matěj z večerníčku odešel za Vojtou do medvědího nebe

Medvěd Matěj a Václav Chaloupek, režisér večerníčků o chlupáčích Foto: archiv Města Beroun

BEROUN – Smutná zpráva zasáhla dnes všechny milovníky berounských medvědů. Medvěd Matěj, chlupáč z původní trojice oblíbených večerníčkových medvědů režiséra Václava Chaloupka, v noci na dnešek tiše a ve spánku zemřel. Jeho ošetřovatelka ho našla ráno bez známek života. Bylo mu 23 let.

Matěj se v posledních několika dnech necítil dobře, jeho zdravotní stav byl průběžně konzultován jak s ošetřujícím veterinářem, tak s odborníky z plzeňské ZOO, kde mají s chovem medvěda hnědého bohaté zkušenosti. Prohlédla ho i veterinářka, která se stará o medvědy na Točníku. Celkové vyšetření, které by dokázalo určit hlavní příčinu jeho potíží, se mělo uskutečnit právě dnes. V pondělí se Matějův stav mírně zlepšil, prošel se po výběhu, vykoupal v bazénku a okolo jedenácté hodiny ulehl do své ložnice. Bylo to úplně naposledy.

V tuto chvíli už má Beroun jen jednoho medvěda Kubu. První z bratrů Vojta zemřel již před sedmi lety na selhání srdce a selhání některého z orgánů je nejpravděpodobnější příčinou úmrtí Matěje. Stejně jako jeho bratr Vojta bude také Matěj po své smrti sloužit pro výuku budoucích odborníků v oboru zoologie.

Berounští medvědi jsou už několikátou generací, která vznikla příbuzenským křížením, a všichni z vrhu tak mohou trpět genetickými vadami. Ve volné přírodě by se ale tak vysokého věku nikdy nedožili.

Zdroj: Město Beroun