V „dobytčáku“ prožijete klíčové události z války

Foto: Archiv Paměť národa - Osvobození 70.
Foto: Archiv Paměť národa – Osvobození 70.

O víkendu začala na Vítězném náměstí v Praze 6 ojedinělá multimediální výstava Paměť národa – Osvobození 70. Dejvická ulice se proměnila v Bulvár hrdinů, kterým zůstane do 22. května.

Díky velkoformátovým výstavním věžím zde můžete poznat osudy válečných účastníků nebo se nechat zavřít do vagónu Vlaku Paměti národa, tzv. dobytčáku, kde díky multimediální zážitkové instalaci prožijete klíčové válečné momenty skrze svědectví přímých účastníků.

Vagón se používal k transportu lidí na frontu nebo do koncentračních táborů. Přímo v něm nyní můžete prožít ve dvaceti minutách virtuální cestu vlakem a některé zásadní okamžiky druhé světové války. „Ze stovek nahrávek pamětníků ze sbírky Paměť národa jsme vybrali ty nejpůsobivější momenty a ve spolupráci se studiem Soundsquare jsme je doplnili archivními audiovizuálními záznamy. Výsledkem je ojedinělé doku-drama, jehož intenzitu umocňuje paralelní projekce z pěti projektorů, probíhající v prostoru vagónu, jenž možná vezl naše předky vstříc smrti,“ říká Mikuláš Kroupa, zakladatel sbírky Paměť národa a ředitel společnosti Post Bellum.

Výstavu oficiálně zahájil Koncert pro hrdiny, na kterém vystoupila například kapela Kašpárek v rohlíku, Aneta Langerová, Jablkoň, Republic of Two nebo Wabi Daněk. Kulturního zážitku se účastnilo i několik desítek posledních válečných veteránů. Návštěvníci si o víkendu mohli prohlédnout také Masarykův salónek, podívat se do protileteckého krytu na nádraží nebo vidět historický tank T-34.

Celá akce je podle organizátorů dosud nejucelenějším pokusem ukázat ve veřejnosti příběhy přímých účastníků války ze sbírky Pametinaroda.cz a také letos zřejmě zažíváme poslední kulaté výročí od osvobození, kterého se dožívají poslední váleční veteráni.

Výstava je pro veřejnost otevřená zdarma denně až do 22. května od 10 do 19 hodin na Vítězném náměstí v Dejvicích. Autentické výpovědi pamětníků z tohoto místa jsou ke zhlédnutí webu Osvobozeni70.cz.

(lh)