V adventním čase se poběží nejstarší český maraton Praha – Dobříš

Foto: z archivu organizátora

BRDY – Před dvěma lety povstal z popela nejstarší český maraton z Prahy do Dobříše, vedený podél Vltavy, přírodními stezkami přes Cukrák a pak Brdským lesem. Vloni ho ani covid nezrušil, byť se závod běžel po celé dva víkendové dny jako individuální časovka bez hromadného startu. A letos se poběží znovu v sobotu 11. prosince.

„Chceme tak na závěr sezony dát šanci běžcům užít si proběhnutí v přírodě a připomenout čas, kdy jsme museli společně překonávat těžkosti,“ říkal na jaře při plánování ročního kalendáře Martin Dvořák, ředitel oblíbeného seriálu Trail Running Cupu, nejstaršího svého druhu na české půdě.

Maraton má 593 metrů převýšení, doprovodná desítka 125. Vyráží se mezi osmou a jedenáctou hodinou z A Parku vedle bývalých ledáren v Braníku, tam dostanete startovní číslo a odpípnou vám časomíru. Ti, kdo se chtějí vydat pouze na desetikilometrovou trasu, se mohou připojit mezi dvanáctou a jednou v Kytíně. A do cíle v SK Vlaška na kraji Dobříše je potřeba dorazit do čtvrté hodiny odpolední. „Proto prosíme ty pomalejší, aby vyrazili včas a dobře odhadli svoje časové předpoklady,“ dodal Dvořák. Za odměnu všechny kromě dobrého pocitu a poplácání po zádech čeká i lahodné rizoto s pivkem. Není nutné to rvát naplno, stačí se proběhnout pro radost. S přáteli. Připraveny budou čtyři občerstvovačky, není třeba se vláčet s batůžkem.

Spíš je dobré si připomenout historii starých c. a k. sportsmanů, vždyť tenhle maraton oslaví už 114. narozeniny. Kníže Jeroným Colloredo – Mansfeld (jeho vnuk Jerome nyní opět žije na dobříšském zámku), sportovní nadšenec a protektor závodu, tehdy poprvé v roce 1908 věnoval stříbrný pohár jako hlavní cenu pro nejrychlejšího běžce. Určil trať (tenkrát ještě) z Prahy – Smíchova do Dobříše v délce 40 kilometrů, a dal tím podnět organizátorům závodu z S. K. Slavia.

Díky tomu v nově vytvořeném závodu odstartoval legendární sportovní buditel a spoluautor olympijské charty Jiří Guth – Jarkovský, z tehdejšího kraje Prahy šest běžců doprovázených nejméně dvaceti cyklisty, dvěma automobily a čtyřmi fiakry do Dobříše. Pořadí běžců lze ještě dohledat v Národní knihovně, časy prvních dvou však bohužel nikoliv, neboť byli v cíli dříve, než to stihl oficiální časoměřič na fiakru…

„Hodně zajímavý profil, velmi pestrý, ani rovina, ani těžké kopce,“ pochvalovali si předloni všichni dotázaní, kteří proběhli nakonec celkem 44 kilometrů. Slavnostní ceremoniál se změnil v rodinnou párty vítězné rodiny Gerychových. „Trénovat stíháme při práci, jak to jde. I proto jsme se odstěhovali sem pod Brdy, kde jsou krásné terény,“ říká Michaela Gerychová, profesí veterinářka. Skončila sedmá v absolutním pořadí za 3:20:01. Jedničkou se stal její muž David, bývalý špičkový steeplař a nyní vědecký pracovník vojenského CASRI, v čase 3:00:15. Další vytrvalecký zásek si na pažbu zařízl třeba i primácký moderátor Petr Vágner. Loni vyhrál v „samoběhu“ Aleš Sedlák a nacpal se dokonce pod tři hodiny za 2:58:51.

Tak se tužte, borci! Covidu uniknete snáz v lese než v nákupáku… Více informací i přihlášky najdete na www.trailrunningcup.cz.

Tomáš Nohejl, Trail Running Cup